Děti z domova v Lichnově dostaly vánoční dárek za 3,5 milionu

Lichnov (Bruntálsko) – Skupinka dětí z Lichnova dostala pod stromeček netradiční dárek. Stávající budova dětského domova už kapacitně nevyhovovala, a tak se za pomoci Moravskoslezského kraje přestavěla bývalá prádelna. V novém domově bude bydlet osm chlapců a dívek, kteří tvoří takzvanou rodinnou skupinu. Děti si budou samy vařit, prát i uklízet, a připravovat se tak na vstup do běžného života.

Jako základ pro nové bydlení posloužila nevzhledná bílá budova, která sloužila původně jako prádelna a keramická dílna. V nový domov se proměnila za pouhé čtyři měsíce. „Ve stávající budově i s přístavbou máme nedostatečné prostory pro zázemí našich čtyř rodinných skupin, proto se nám vlastně odchodem té jedné tady do domečku uleví,“ dodala ředitelka Dětského domova v Lichnově Alena Lukešová.

Přestavba vyšla na 3,5 milionu korun, které poskytl Moravskoslezský kraj. V domě vznikla nová kuchyň s obývákem, tři dětské pokoje, dvě koupelny a kancelář pro pedagoga, který bude s dětmi 24 hodin denně. „Nepředstavoval jsem si, že to bude tak pěkné,“ řekl ČT na svůj nový domov Martin Gažík. 

Video Reportáž Veroniky Glötzerové
video

Reportáž Veroniky Glötzerové

Vedení dětského domova je s novým bydlením pro děti spokojené a do budoucna by si přálo vybudovat další pro rodinnou skupinu v Krnově. Vše ale bude záležet na tom, zda se podaří získat dostatek peněz.

Dětský domov v Lichnově před a po rekonstrukci
Dětský domov v Lichnově před a po rekonstrukci