Oslavy konce roku budou na Olomoucku skromnější

Olomoucko – O něco chudší než v předchozích letech budou v Olomouci zítřejší silvestrovské oslavy. Město totiž kvůli světové finanční krizi a z ní plynoucího propadu daňových příjmů seškrtalo rozpočet oslav z loňských čtyř set dvaceti na sedmdesát tisíc korun. Obyvatele přesto čeká zajímavý program, který po půlnoci vyvrcholí ohňostrojem. Jiné to nebude ani v jiných obcích regionu, šetří se téměř všude, ohňostroje však většinou chybět nebudou.

Na Horním náměstí v Olomouci nebude ani jeden stánek s občerstvením, navíc nevystoupí žádná z hudebních hvězd, na které byli Olomoučané v minulosti zvyklí. Chybět budou i mobilní toalety. Jednoduše proto, že radnice musí šetřit. „Programu se zase až tak moc netýká, omezeno bude především technické vybavení,“ vysvětlil vedoucí Odboru vnějších vztahů a informací Magistrátu města Olomouce Josef Línek. Obyvatele města tak čeká reprodukovaná hudba, vystoupení kapely a přípitek s primátorem. Lidé nepřijdou ani o tradiční ohňostroj, který zaplatil sponzor. „Je to příležitost, jak se může prezentovat jedno z našich specializovaných středisek, které se většinou zabývá demolicemi a odstřely,“ uvedl pracovník oddělení komunikace sponzora ohňostroje Leoš Verner.

Hodně střízlivé budou silvestrovské oslavy v sousední Horce nad Moravou, obecní úřad vtěsnal její rozpočet do osmnácti tisíc korun. Každý, kdo po půlnoci dorazí na náves, dostane punč, ale i tady se lidé mohou těšit na ohňostroj. „Není to tak velká položka, aby nás finančně nějak zatížila,“ prohlásil starosta obce Oldřich Nykl (ODS).

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

V Lipníku nad Bečvou letos pořádají oslavy Silvestra vůbec poprvé v historii města. Obyvatelé se tady musí obejít bez ohňostroje, na náměstí je ale čeká diskotéka a vystoupení místní taneční skupiny. „Bude to vlastně jen taková příjemná kulisa pro silvestrovské setkání Lipeňáků,“ naznačila referentka Odboru školství a kultury MÚ Lipník nad Bečvou Blanka Prudilová. Obyvatelé Lipníku ani příliš neprotestují: „Netvrdím, že se nepůjdu podívat, ale vyznávám spíše soukromí domova. Mám to už za sebou, jsem vybouřený.“

Silvestrovský program ve stejném rozsahu jako v předchozích letech chystají také radnice v Přerově a Prostějově. Naopak smůlu mají lidé v Šumperku a Jeseníku.

/*json*/{"map":{"lat":49.595502,"lng":17.251804,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.595502,"lng":17.251804,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/