Gottwaldův domek je na prodej

Dědice (Vyškov) - Bývalá komunistická svatyně a v současnosti i kulturní památka, Gottwaldův rodný domek ve Vyškově-Dědicích, je na prodej. Selskou usedlost, před kterou kdysi lidé stáli fronty, využívalo několik let místní muzeum jako depozitář archeologických nálezů. Jeho prostory už ale přestaly dávno stačit a muzeum ho teď chce prodat. Ještě před dvaceti lety povinně mířily do takzvaného rodného domku Klementa Gottwalda v Revoluční ulici v Dědicích zástupy školáků a pracujících.

Nenápadné stavení dnes působí opuštěně a jeho vnitřní prostory připomínají skladiště. „Je to nevybavená selská usedlost. Bylo by třeba opravit okna a dveře,“ prohlásil ředitel Muzea Vyškovska František Korvas. Depozitář, který tady před devíti lety zřídil jeho vlastník Muzeum Vyškovska, ale už pomalu mizí. Archiválie se začaly postupně stěhovat do modernějšího pavilonu, který v sousedství domku vybudovali komunisté jako přednáškový sál. Po roce 1989 se používal pro výstavy, ale kvůli vzdálenosti od centra nepřilákal dostatek návštěvníků. Muzeum ho proto v loňském roce přestavělo na moderní depozitář. „Zájem o výstavy byl minimální - hlavně o ty, které se týkaly 50. a 60. let,“ řekl Korvas. Studenti a jiní návštěvníci si stavení pravděpodobně spojili s Gottwaldovým jménem.

Rodný domek, pro který už brzy nebude mít muzeum využití, tak zřejmě skončí v rukou soukromníka. Město, které o stavení nejdřív projevilo zájem, nenašlo v rezervách peníze. Muzeum Vyškovska ho teď proto nabízí k volnému prodeji.

Video Ředitel muzea František Korvas ve Studiu ČT24
video

Ředitel muzea František Korvas ve Studiu ČT24

Pikantní na celé situaci je ale zjištění historiků, že první komunistický prezident se v tomto domě zřejmě vůbec nenarodil. Původně moderní dům komunisté až po smrti Gottwalda přestavěli na malebnou chaloupku a její obyvatele nuceně vystěhovali. Domek pak zaplnili falešnými rekvizitami. Dodnes však není jisté, kde Klementa jeho matka, místní chudá zemědělská dělnice Marie Gottwaldová, ve skutečnosti porodila. Údajně v nedalekých Hošticích. Sám Gottwald se jako nemanželské dítě ke svému původu nikdy nevyjádřil, do údajně rodných Dědic se za dobu své vlády nikdy nevrátil. „Určitě se v tomto domě nenarodil, asi někde jinde v Dědicích,“ myslí si Korvas.

Klement Gottwald
Klement Gottwald
Více fotek
  • Klement Gottwald autor: Neznámý, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1339/133813.jpg
  • Rodný domek Klementa Gottwalda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1339/133807.jpg