Ve společnosti OKD Rekultivace hrozí stávka

Petřvald - Ve společnosti OKD Rekultivace hrozí stávka. Zaměstnanci nesouhlasí se snížením platů, které vedení navrhlo poté, co se s odbory nedohodlo na nové kolektivní smlouvě. Vedení ale uvádí, že chce pouze upravit prémie tak, aby se odvíjely od hospodářských výsledků firmy. Zaměstnanci mají přijít údajně až o sedm tisíc korun měsíčně. Sporem už se zabývá ministerstvo práce. Na stranu zaměstnanců se přidaly i odbory OKD.

Odborářům došla trpělivost, vyhlásili stávkovou pohotovost. Ani po čtyřech měsících vyjednávání se odbory s vedením společnosti OKD Rekultivace nedohodly na nové kolektivní smlouvě. „Navrhli jsme prodloužení kolektivní smlouvy, zaměstnavatel to odmítl a vydal nový předpis, ve kterém snižuje většině zaměstnanců platy o několik tisíc korun,“ říká rozhořčeně předseda odborů OKD Rekultivace Dušan Otaševič.

Zaměstnanci mají přijít až o sedm tisíc korun měsíčně. Vedení to nechtělo potvrdit, ale ani vyvrátit. „Těžko se garantují dopředu jakékoliv mzdové požadavky, vše se bude odvíjet od výsledků společnosti,“ argumentuje předseda představenstva OKD Rekultivace Andrzej Santarius. Právě to, že chce společnost určovat výše platů až podle výsledků, je podle vedení hlavním problémem celého kolektivního vyjednávání. Na stranu zaměstnanců se teď přidaly i odbory OKD.

„Já osobně nepodporuji stávky, vždycky se snažím najít řešení, ale tady není důvod ke snižování mezd, Rekultivace nejsou podle mých informací na tom ekonomicky špatně, za loňský rok přeplnily podnikatelský záměr,“ tvrdí předseda odborů OKD Miroslav Syrový.

Odbory požádaly o jmenování zprostředkovatele ministerstvo práce. Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Štěpánka Filipová potvrdila, že se případem zabývají. Zaměstnanci doufají, že právě jmenovaný zprostředkovatel pomůže situaci vyřešit.

Zaměstnanci společnosti OKD Rekultivace
Zaměstnanci společnosti OKD Rekultivace
Více fotek
  • Zaměstnanci společnosti OKD Rekultivace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140181.jpg
  • Vstupní tabule firmy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140182.jpg
  • Rozhořčení zaměstnanci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140183.jpg