Sfinga ze sněhu vyrostla v Olomouci

Olomouc – Jako Egypt, do kterého přišel mráz, vypadá nyní Foerstrova ulice v Olomouci. Přímo mezi domy vyrostla více než dvoumetrová socha Velké sfingy. Od svého vzoru v Gíze je téměř k nerozeznání: mohutné přední tlapy, hrdý výraz ve tváři a stejně jako egyptskému originálu i této sfinze chybí část nosu. Jenže olomoucká sfinga je celá ze sněhu. Na stavbě téměř věrné kopie unikátní památky strávili bratři Pavel a Petr Müllerovi a jejich bratranec Jiří Čvanda celý víkend. „Museli jsme nejdřív naházet velkou hromadu sněhu a potom jsme to začali zpevňovat,“ popisuje Pavel Müller stavbu sochy.

„Bratranec má takový nerezový cepínek. Ten je v rodině proslulý, tady na ty sochy se používá. Jinak standardní kbelíky a lopaty,“ komentuje pracovní náčiní Petr Müller. Obličej a další části těla sfingy začišťovali umělci sekáčkem.

Trojici mladých umělců už obyvatelé olomouckého sídliště dobře znají. Sněhové sochy tu staví pravidelně. „My to děláme pravidelně, každý rok se snažíme vytvořit nějakou novou sochu. Minulý rok to byl Golem a před tím jsme dělali věstonickou Venuši,“ říká Pavel Müller. Co budou stavět příští rok, ale zatím prozradit nechtějí.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Stavba sněhové sochy
Stavba sněhové sochy