Nový autobusový terminál ve Znojmě provázejí problémy

Znojmo – Malá chyba projektanta znamená až několik týdnů zpoždění. Přípravu nového autobusového terminálu ve Znojmě zbrzdila špatně zakreslená silnice v projektu, kvůli které musel úřad zrušit již rozběhnuté stavební řízení. Stavbu přitom musí radnice stihnout do července, kdy se Znojmo připojí k jihomoravskému integrovanému dopravnímu systému. Město musí podklady přepracovat a požádat znovu o příslušné stavební povolení.

Polorozpadlé drážní domy v blízkosti vlakového nádraží by do léta měly nahradit ostrůvky se zastávkami autobusů, nový terminál Znojmo připravuje již několik let. Když však vyřizovalo stavební povolení, zjistilo se, že projektant v plánech příjezdovou cestu zaznačil přes sousední pozemky. „V současné době už je projekt opravený a město připravuje všechny podklady, aby mohlo znovu požádat o stavební povolení pro tuto část stavby. Veškeré další přípravy pro stavbu autobusového terminálu nadále běží,“ prohlásila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Problémů a zdržení však bude zřejmě víc. Dotčeným sousedem nového terminálu totiž bude staré autobusové nádraží, které patří firmě Basis a které využívá společnost Čas. S Basisem se Znojmo už roky o nádraží dohaduje, firma sem totiž nechce pouštět jiné dopravce než právě Čas. Ostatní proto zastavují podél přilehlé silnice. Samotní cestující z toho přirozeně příliš radost nemají: „Není si kolikrát ani kam stoupnout, lidé kolikrát bloudí a nevědí, kde mají nastupovat. Jezdím sice tak jednou za měsíc, takže mě to tolik netíží, myslím však, že prostředí by potřebovalo zlepšit.“

Video Reportáž Barbory Telferové
video

Reportáž Barbory Telferové

Dlouholeté spory měla radnice i s Časem, týkaly se městské dopravy a vyvrcholily letos, kdy si Znojmo našlo jiného dopravce. Firmy Basis a Čas nechtějí své námitky k novému terminálu komentovat, avšak až bude plánované nádraží stát, jejich staré zřejmě zůstane nevyužité.

Nový terminál rozdělí dopravu na městskou a regionální, radnice už na stavbu dostala i dotaci 40 milionů. Přitom ještě stále věří, že se všechno podaří do léta, kdy se Znojemsko připojí k integrovanému systému.

U krytého terminálu ve Znojmě zastavují především autobusy dopravce ČAS.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24