Novojičínská nemocnice se topí v dluzích a dělá změny

Nový Jičín - V zadlužené nemocnici v Novém Jičíně došlo po výměně ředitele i na některé primáře. Ve výběrovém řízení, které nové vedení nemocnice vyhlásilo, své posty neobhájili primář chirurgie a klinické onkologie. Tedy dvou nejprestižnějších oddělení. Situace se v nemocnici vyhrotila poté, kdy vyšlo najevo, že má toto krajské zdravotnické zařízení dluhy v řádech desítek milionů korun. Vedení nemocnice teď čeká na výsledky auditu, podle kterých bude zvažovat další kroky.

Navenek úspěšná novojičínská nemocnice je zadlužená. Takový verdikt oznámil na konci roku její zřizovatel - tedy kraj, když se seznámil s výsledky hospodaření. „Výsledky novojičínské nemocnice bych zařadil mezi nejhorší u krajských zařízení,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Karel Konečný.

Radní začali jednat. K 1. lednu vyměnili ředitele. Primáři v reakci na to oznámili, že z nemocnice odejdou. Nakonec svou hrozbu nenaplnili a přihlásili se do výběrových řízení, která nový management vypsal na čtyři klíčová oddělení. Svůj post obhájil primář Gynekologie Pavel Bartoš, který je v nemocnici čtyři roky. „My nic omezovat nebudeme, bylo mi řečeno, že mám pokračovat v práci zcela stejným způsobem, naopak některé věci rozšiřovat dál,“ uvedl.

Na svém místě zůstane i primář ortopedie Michal Mačák. K výměně ale dojde na Klinické onkologii, kterou povede Viktor Maňásek. Nového šéfa bude mít chirurgické oddělení, primáře Stanislava Czudka ode dneška střídá jeho dosavadní zástupce Matěj Škrovina. „Mým úkolem bude stabilizovat tým a zaměřit se na zlepšení kvality současné péče, protože ten počet pacientů nemůže dále růst. To by mělo vyústit do šetření ekonomických prostředků,“ řekl.

Moravskoslezští zastupitelé v minulém týdnu odsouhlasili, že se kraj nemocnici zaručí za dvacetimilionový úvěr, který by měl pokrýt část dluhů. Jen za zdravotnický materiál nemocnice totiž dluží téměř 50 milionů korun. Ředitel Tomáš Nykel je ovšem přesvědčen, že do dvou až tří let je nemocnice schopná se z těchto dluhů dostat. Rozhodující by měly být výsledky auditu, který bude mít k dispozici do konce března.

Práce v nemocnici
Práce v nemocnici
Více fotek
  • Práce v nemocnici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1457/145643.jpg
  • Lékař při práci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1457/145645.jpg
  • Vstupní hala autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1457/145646.jpg