Moravskoslezští silničáři se chystají na rekorní počet výtluků

Moravskoslezský kraj - Silničáři sčítají škody, které vznikly během zimy. Opravy silnic prvních tříd v Moravskoslezském kraji přijdou stát ve srovnání s loňským rokem na více než dvojnásobek. Oproti tomu silnice druhých a třetích tříd, které patří kraji, jsou na tom zhruba stejně jako po loňské zimě. Hejtmanství na ně ale má kvůli krizi výrazně méně peněz. S opravami výtluků začnou silničáři ve druhé polovině března, pokud jim to počasí dovolí.

Řidiči teď musejí jezdit opatrně, přestože sníh ze silnic zmizel. Zima po sobě totiž jako každoročně zanechala památku - jen v Moravskoslezském kraji tisíce děr. „Co se týče výtluků, tato zima byla na ně abnormální. V současné době mapujeme škody, v rozpočtu na to máme vyčleněno zhruba padesát milionů korun,“ říká ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje Tomáš Böhm.

Některé úseky jsou ale po zimě poškozené tak, že je silničáři musí opravit celé. Na to by potřebovali nejméně 150 milionů korun. Z rozpočtu Moravskoslezského kraje ale dostali jen 35 milionů a to je příliš málo. „Rozpočet Moravskoslezského kraje neumožňuje poskytnout správě silnic více financí, na druhou stranu se snažíme čerpat prostředky z Regionálního operačního programu, to znamená využít evropské prostředky pro rekonstrukci silnic druhých a třetích tříd,“ oponuje náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Plán oprav už silničáři připravují. Škody ale budou možná ještě vyšší, protože zima dosud neskončila. Předběžné náklady na opravy silnic po zimě v Moravskoslezském kraji vyčíslilo také Ředitelství silnic a dálnic. To má na starosti silnice prvních tříd, rychlostní silnice a dálnice. Na jejich údržbu bude potřebovat nejméně 180 milionů korun, což je dvakrát více než loni.