Moravská gobelínová manufaktura bude mít vlastní školu

Valašské Meziříčí – Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí bude mít od září vlastní střední školu. Praktická výuka čtyřletého studijního oboru s maturitou bude probíhat přímo v manufaktuře, teoretická část pak v nedaleké uměleckoprůmyslové sklářské škole. Vedle tvorby gobelínů a ručního vázání koberců se studenti naučí i základy restaurování.

Nový učební obor s názvem Uměleckořemeslné zpracování textilu má za cíl vychovat tkalce a restaurátory. Žáci budou v gobelínce pracovat a studovat pod dohledem odborníků, využijí také speciální stroje a zařízení pro práci s výtvarnými textilními díly. Podle ředitele Moravské gobelínové manufaktury Valašské Meziříčí J. T. Strýčka by mělo do oboru nastoupit deset studentů. „Pokud obor naplníme, budeme si rádi vybírat,“ dodal.

Po zavedení nového studijního oboru se Valašské Meziříčí stane jediným místem v České republice, kde se bude uměleckořemeslné zpracování textilu vyučovat přímo v gobelínové manufaktuře. „Chtěli bychom studenty zaučit nejen v těch klasických disciplínách, jako je tvorba gobelínů nebo ručně vázaných koberců, ale například i v restaurování,“ uvedl J. T. Strýček. Všeobecné, jazykové i další odborné vzdělání získají studenti na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské.

Video Reportáž Daniela Šamánka
video

Reportáž Daniela Šamánka

Město záměr vítá. „Gobelínová i sklářská škola pečují o kulturní a řemeslné dědictví a k našemu městu neodmyslitelně patří,“ řekl ČT mluvčí městského úřadu Josef Beneš.