Obce u Dukovan chtějí větrné elektrárny, kraj nesouhlasí

Jihlava - V obcích v okolí jaderné elektrárny Dukovany na hranicích Vysočiny a Jihomoravského kraje se vyostřily spory o větrné elektrárny. Rada kraje Vysočina s větrným parkem nesouhlasí a souhlas s ním zřejmě nedá ani Jihomoravský kraj. Obce, kde mají větrné elektrárny stát, však na realizaci projektu trvají, protože to pro ně bude znamenat příliv finančních prostředků do obecních rozpočtů.

V sousedství jaderné elektrárny Dukovany má podle záměru investorů odsouhlasených jihomoravskými obcemi Rešice a Horní Dubňany vyrůst větrný park čítající deset elektráren vysokých asi sto padesát metrů. Obce z Vysočiny a samotný kraj ale se záměrem ostře nesouhlasí. „Nelíbí se to ani občanům Dukovan, protože ty větrníky budou blízko a navíc větrná elektrárna negativně poznamená tvář zdejší přírody,“ tvrdí starosta Dukovan Miloš Kudera. „Navíc je tam riziko odletujícího ledu, je tam riziko hlukové zátěže a stroboskopický efekt,“ vypočítává radní kraje Vysočina Zdeněk Ryšavý.

Podle Dukovanských je navíc porušována vzájemná dohoda, že větrníky nevyrostou blíž než jeden a půl kilometru od nesouhlasící obce. „Toto pravidlo je podle toho záměru porušováno jak ze strany Rešic, tak Horních Dubňan,“ uvádí starosta Kudera.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Jihomoravské obce na hranicích s Vysočinou ale slyší na příslib peněz. Za jeden větrník mají od provozovatele dostávat i víc než dvě stě šedesát tisíc korun ročně. „Což by bylo pro obec asi tak kolem jednoho a půl milionu korun,“ vypočítává starosta Rešic Pavel Grasgruber. „To jsou dobré finance. Schválili jsme to, a když je něco schváleno, nemůžete to jen tak měnit,“ dodává starosta Horních Dubňan Jiří Stanislav.

První z elektráren už dva měsíce stojí O dalších, až deseti větrnících, právě teď rozhodují úředníci Jihomoravského kraje. Investoři věří, že jejich záměr schválí. Rozhodně to ale nemají jisté, jihomoravští politici jakoby vyslyšeli své kolegy na Vysočině a nad větrníky u Dukovan začínají nesouhlasně kroutit hlavou. „Nepředpokládám, že Jihomoravský kraj by k tomu vydával kladné stanovisko,“ říká náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková.

Konečné slovo budou mít úředníci až na základě výsledku posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

/*json*/{"map":{"lat":49.05308,"lng":16.171893,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.05308,"lng":16.171893,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/