Ropné laguny na Ostravsku zatím nebudu zlikvidovány

Ostrava – Krajský úřad i radnice v Ostravě musí prozatím vyčkat s plánovanou likvidací ostravských ropných lagun. Likvidace jedné z největších starých ekologických zátěží v zemi se protáhne a prodraží. Přestože obě zastupitelstva s průtahy nesouhlasily, musí se podřídit prosincovému rozhodnutí vlády, která odsouhlasila posun termínu o 3 roky a navýšení nákladů o 200 milionů korun. Odtěžení obsahu ropných kalů přitom mělo být hotové do konce letošního roku.

Vláda o prodloužení termínu rozhodla bez ohledu na názor města i kraje. „Vláda svým usnesením vyjádřila souhlas s posunutím harmonogramu a poté uložila resortu životního prostředí vypracovat konkrétní změny v tomto harmonogramu,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Vitík.

S posunem harmonogramu čištění lagun nesouhlasí i ostravská radnice, která své společné stanovisko vyjádřila i písemně. „Nebyly předloženy takové důvody, aby kraj souhlasil s prodloužením termínů, případně s navýšením finančních prostředků, a je zájmem kraje, že tato zátěž by se měla zlikvidovat co nejdříve, aby neobtěžovala obyvatele,“ dodal Milan Machač z odboru životního prostředí moravskoslezského kraje.

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

O posun termínů požádalo Sdružení firem Geosan, Aquatest a OHL ŽS, které státní zakázku v hodnotě 4 miliardy korun získalo. Z celkových téměř 200 tisíc tun dehtů zatím byla odtěžena zhruba čtvrtina. Odstranění lagun se má posunout o 1 rok a kompletní dokončení sanace o 3 roky. Plánovaného lesoparku na místě lagun se Ostravané dočkají zřejmě až za 10 let.

Těžba ropy z ostrasvkých lagun
Těžba ropy z ostrasvkých lagun