Základní kámen na Černé louce patří Divadlu loutek

Ostrava – Ve středu v pravé poledne položili ostravští zastupitelé základní kámen alternativní scény, která v následujících osmi měsících vyroste u Divadla loutek. Divadelní prostor bude sloužit pro komorní představení, interaktivní divadlo či workshopy, v přístavbě se počítá také s dílnami pro handicapované děti nebo literárně-dramatickými aktivitami pro školáky. Stavět se začne na konci června.

Po dokončení čeká návštěvníky spousta novinek. „Workshopy, divadelní nebo dramatické kroužky,“ vyjmenovává ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková. „Chceme spolupracovat se seniory, věnovat se práci s handicapovanými,“ dodává. Nová budova by měla pojmout až šedesát diváků, v podzemí vznikne alternativní prostor, který bude navazovat na amfiteátr.

„Nad zemí by mělo být foyer, které bude zároveň sloužit jako galerie loutek, bude tam i možnost posezení. V těch dalších patrech by měl být prostor pro depozitář loutek,“ popisuje Hájková, jak budou nové prostory vypadat. Součástí nové budovy divadla by měl být také loutkový orloj, v němž návštěvníci uvidí zmenšeniny loutek, které jsou nyní kolem divadla.

Vybudování nové scény bude stát bez daně zhruba 58 milionů korun, většinu nákladů však pokryjí evropské dotace. „Peníze na stavbu půjdou z evropských fondů,“ potvrdil ostravský primátor Petr Kajnar. Dodal, že nové divadelní prostory jsou jednou ze staveb, které vzniknou v rámci Klastru Černá louka.

Jde o klíčový investiční projekt kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Počítá s komplexní proměnou ostravské Černé louky, kde by měla nově vyrůst vzorová městská čtvrť s novou koncertní síní, městskou galerií, hudebním pavilonem, kulturním inkubátorem nebo novými prostory pro bydlení.

Vizualice přístavby Divadla Loutek Ostrava
Zdroj: Magistrát města Ostravy