V Ostravě zachraňují sochy na Krausově vile

Ostrava - Záchranných prací se dočkala šestice soch na stoleté Krausově vile v centru Ostravy. Začaly totiž praskat a majitel budovy měl obavy, aby odpadající kámen nezranil chodce, a proto sochy předal do rukou restaurátorů. Opravy probíhají pod dohledem památkářů a budou stát téměř jeden milion korun. Čtvrtinu nákladů uhradí město. Práce skončí v červenci finálním voděodolným nátěrem.

Sochy z umělého kamene mají devadesát let. V péči restaurátorů ale začínají mládnout. Zbavují je škod, které má na svědomí polétavý prach, lišejníky i korodující vnitřní konstrukce. „Tady v podstatě za války byly nějaké statické poruchy díky bombardování Ostravy, dalším problémem je to, že se nachází na velice rušné ulici, kde jezdí tramvaje, takže ta rezonance v podstatě taky narušuje ten materiál,“ tvrdí akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda.

Sochy sedících postav mají svá jména - Štěstí rodiny, Obchod, Hojnost a Průmysl. „To jsou pojmy typické nejen pro Ostravu. A těch si musíme vážit a stavět na nich,“ myslí si náměstek primátora města Ostravy Lukáš Ženatý. „Je to dílo ostravského sochaře Augustina Hanzela, což je neobvyklé, protože většina ostatních soch, které v Ostravě jsou, tak jsou buď vídeňských, nebo pražských autorů,“ říká Dalibor Halátek z Národního památkového ústavu Ostrava. Sochy zdobí honosnou vilu, kterou si nechal před sto lety postavit známý ostravský majitel realit a advokát Karel Kraus.

„Vila dr. Krause je bezpochyby unikát, skvost mezi architektonickými památkami minulého století v Ostravě a musíme se k ní takto chovat,“ řekl náměstek primátora Lukáš Ženatý. Vila vznikla v místech, kde otec Karla Krause původně založil takzvanou Krausovu kolonii nájemních domků pro dělníky průmyslových závodů. V roce 1910 ji jeho syn Karel nechal zbourat, aby uvolnil plochu pro stavbu nových činžovních domů. Vyrostly v okolí vily do dvou let. Ve dvacátých letech 20. století přestavěl německý architekt Ernst Korner vilu na banku - na jeden z prvních bankovních domů v Moravské Ostravě, který dal také základ k přetvoření Nádražní ulice ve velkoměstskou třídu.

Rekonstrukce soch
Rekonstrukce soch
Více fotek
  • Rekonstrukce soch autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1758/175759.jpg
  • Sochy na Krausově vile autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1758/175760.jpg