Ostravský projekt se dostal do celosvětového finále

Ostrava – Student strojní fakulty Vysoké školy báňské v Ostravě Marek Gebauer slaví velký úspěch, probojoval se spolu s deseti soupeři do celosvětového finále Altran Engineering Academy. Soutěž sice nevyhrál, ale zato se proslavil svým projektem, který by mohl posloužit konstruktérům týmu Formule 1 při řešení problematiky opotřebení závodních vozů. Mezinárodní soutěž Altran Engineering Academy byla založená před pěti lety a je jedinečnou příležitostí ty, kteří mají zájem získat praktické zkušenosti a rádi by pronikli do jinak uzavřeného světa Formule 1. Soutěž každoročně přitahuje stovky mladých uchazečů z nejlepších univerzit a škol na celém světě.

Na začátku bylo 170 soutěžících, potom už jen 11 a mezi nimi i Marek Gebauer, který jako jediný reprezentoval naši republiku. Jeho soupeři byli nejen z Evropy, ale také například z Indie, Brazílie, Kanady a Spojených států amerických. Soutěž Altran Engineering Academy pořádá tým Formule 1 Renault a společnost Altran a jejich cíl je jasný: dát příležitost novým talentům. „Nejdřív jsem se domníval, že už to někdo vymyslel. Pan Szweda mi však říkal: Taková varianta existuje, ale ne to, co jste navrhl. Poslal jsem to do Altran Academy a za měsíc: Congratulation, jste ve finále. Je to výborné,“ vysvětluje Marek Gebauer a jeho pedagog z VŠB-TUO Jan Szweda doplnil: „Měl to celkem dobře propracované, potřeboval dát dohromady rovnice ohledně rámcových výpočtů proudění, odvodu tepla, energie.“

Třiadvacetiletý student oboru Aplikovaná mechanika se ocitl až v celosvětovém finále konstruktérů díky nápadu vylepšení brzdového systému, především z hlediska proudění vzduchu k zajištění lepšího chlazení. Jeho projekt by tak mohl pomoci technikům Formule 1 zmírnit opotřebení závodních vozů. „Když dvakrát chladíte, máte účinnost o 20 % vyšší. Myslím, že je to mnohem lepší, z původních 600 stupňů se mi to podařilo snížit na 400,“ dodal Marek Gebauer. Vítěz celosvětového finále této soutěže vyhraje půlroční stáž v týmu Formule 1 ve stáji Renault. Má tak možnost spolupracovat s piloty Vitalijem Petrovem, Robertem Kubicou anebo s českým třetím testovacím pilotem Janem Charouzem. „Je super, že tým Formule 1 Renault podporuje mladé talenty, zvlášť v oboru vědeckém. Dává tak studentům motivační faktor, kam se mohou dostat,“ prohlásil Jan Charouz.

Video Reportáž Ivy Kubánkové
video

Reportáž Ivy Kubánkové

Marek Gebauer sice celosvětové finále soutěže konstruktérů nevyhrál, ale svůj vynález už má patentovaný a chystá se jej rozhodně ještě prosadit.

/*json*/{"map":{"lat":49.841272,"lng":18.290248,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.841272,"lng":18.290248,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Logo firmy Renault
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24