Lidé v Ostravě-Muglinově už mají zase mokré sklepy

Ostrava-Muglinov - Voda z kanalizace znovu zaplavila rodinné domy v Ostravě-Muglinově. Tamní nová čerpací stanice za 16 milionů eur totiž nemá náhradní zdroj a každý výpadek proudu ji vyřadí z provozu. Naposledy měli lidé zapáchající vodu ve sklepech na konci května během povodní. Ostravské vodárny a kanalizace se snaží opakující se problém vyřešit. Než se podaří odstranit technické problémy definitivně, slíbily občanům instalovat alespoň provizorní řešení – zpětné klapky do kanalizace.

Téměř 16 milionů eur stál nový kanalizační systém v Ostravě-Muglinově. Měl vyřešit letitý problém této ostravské části - pravidelně zaplavené sklepy domů. Letos už ale zapáchající voda potrápila lidi potřetí. „My jsme byli jednou zatopeni už v tom květnu, při záplavách, to tady bylo vody tak po kotníky,“ stěžuje si majitelka rodinného domu v Muglinově.

Tentokrát jí odpadní voda zaplavila nejen sklepy, ale i zahradu plnou dozrávající zeleniny. Vypěstovanou úrodu ze zahrady teď lidé nemají odvahu jíst, zřejmě skončí v kompostu. Obyvatelé Mexické ulice tvrdí, že zapáchající odpadní voda při silnějším dešti zaplaví jejich sklepy během okamžiku. „Volali jsme na dispečink, přijeli dva lidé z vodáren s elektrikářem a ten nebyl schopen ta čerpadla zapnout,“ říká jeden z nich.

„Vím, že tady byl elektrikář, který byl kompetentní zasáhnout na tomto zařízení a podle informací, které jsem měl od jeho nadřízeného, jeho zásah kompetentní byl,“ tvrdí ale výrobní ředitel Ostravských vodáren a kanalizací David Kutý. Vedení ostravských vodáren se po víkendové havárii rozhodlo, že než technický problém čistírny definitivně odstraní, vybudují v Muglinově alespoň provizorní řešení. „Osazení zpětných klapek do kanalizací jednotlivých nemovitostí. Zpětná klapka zabraňuje tomu, aby se voda, která se nahromadí v kanalizaci, dostala dále do sklepů,“ vysvětluje David Kutý. Výrobní ředitel chce mít návrh řešení na stole do konce července. Zpětné klapky by tak lidé mohli dostat do konce září.

Zaplavený sklep
Zaplavený sklep
Více fotek
  • Zaplavený sklep autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1813/181257.jpg
  • Nová čerpací stanice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1813/181258.jpg