Kauza Vítkov: Svědek opět odmítl ze strachu vypovídat

Ostrava - Dobrovolný hasič, jenž přivedl policii na stopu žhářů z Vítkova, dnes u ostravského krajského soudu opět odmítl vypovídat. V oddělené soudní místnosti bez svědků a veřejnosti řekl, že má strach o svou bezpečnost a o rodinu. Muž z Otic na Opavsku vyslechl telefonát své známé s jedním z obžalovaných o tom, že se „jde na cikány“ a vše oznámil policii. Ta se tak rychle dostala žhářům na stopu. U soudu byl dnes podruhé. Poprvé odmítl mluvit v květnu. Dále soudní znalec popsal stav popálené Natálie. Tím dokazování skončilo, zítra by měly přijít na řadu závěrečné řeči a poté verdikt. Je ale pravděpodobné, že soud případ odročí na začátek října.

Opakované odmítnutí výpovědi se nelíbilo obhájci Davida Vaculíka Petrovi Kaustovi. „Není důvod k odepření výpovědi. Soud má možnosti jak svědka donutit. Sankce, pohrdání soudem,“ řekl dnes právník. Předseda senátu Miloslav Studnička mu ale nakonec nevyhověl. „Bereme na vědomí vyjádření svědka. Chápeme jeho osobní důvody. Nebudeme jej nijak sankcionovat,“ řekl soudce.

Kvůli svědkovi už jednou vypukla rvačka

Video Studio ČT24 o kauze Vítkov
video

Studio ČT24 o kauze Vítkov

Obavy dobrovolný hasič zdůvodnil především incidentem, který se 29. května odehrál při oslavě kácení máje v Oticích. Za útočníka označil známého obžalovaných, který má dívku v Oticích. Muž přišel na parket, křičel, ať hasič shoří a vyhrožoval mu smrtí. Hasiče se zastali jeho známí a vypukla hromadná rvačka. „Pobilo se tam asi 12 lidí. Na místě zasahovala policie,“ řekl dnes hasič soudci. Navíc média zveřejnila hasičovo jméno.

Muž policisty přivedl na stopu krátce po činu. Když vezl známou na diskotéku, vyslechl její telefonický rozhovor s jedním z obžalovaných žhářů. Hovořilo se v něm o Romech a akci ve Vítkově. Vše si spojil s informacemi z médií a následující den kontaktoval policii.

Podle znalce Igora Dvořáčka zranění malé Natálie na hlavě a trupu, která utrpěla při požáru, splňují kritéria zohyzdění. Navíc se objevují nové zdravotní komplikace. Holčička má také problémy s pohybem, s nohou a rukou. K tomu se zřejmě díky mnohačetnějším anesteziím přidal i pomalejší psychický vývoj.

Celý proces se čtveřicí neonacistů se chýlí k závěru. Dokazování je teoreticky u konce. Obžalovaní a jeden ze zmocněnců poškozených dnes ještě dostali možnost nahlédnout do spisu. Pokud již nebudou další návrhy na doplnění dokazování, dá se očekávat, že předseda senátu jednotlivé strany vyzve v nejbližších dnech k přednesení závěrečných řečí.

Čtyři mladí neonacisté z Opavska, Bruntálska a Šumperska - David Vaculík, Ivo Müller, Václav Cojocaru a Jaromír Lukeš - na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejmladší Natálie utrpěla rozsáhlé popáleniny. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera. Za rasově motivovanou vraždu jim hrozí až výjimečný trest.

Dům ve Vítkově na Opavsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24