Myslivci v Moravskoslezském kraji chrání zvěř před řidiči

Čeladná, Frýdlant nad Ostravicí - Myslivci v Moravskoslezském kraji rozmístí kolem některých okresních silnic pachové ohradníky. Měly by zabránit střetům srnčí a černé zvěře s auty. Odradí je látka s pachem šelmy, které se tato zvířata bojí. Poprvé použilo pachové ohradníky loni v prosinci Ředitelství silnic a dálnic kolem nově otevřených úseků dálnice D47.

Pachový ohradník je obvykle dřevěná tyč s chomáčkem pěny na vrcholku. Tato látka účinkuje šest týdnů až tři měsíce. Záleží to na počasí. Myslivci ji mohou nanést například i na plot, keř nebo strom. Nebezpečná místa, kde zvěř nejčastěji končila pod koly aut, vytipovali sami. V Moravskoslezském kraji budou ohradníky lemovat více než čtyřicet kilometrů silnic druhé a třetí třídy. „Jsme rádi, že tyto pachové ohradníky budeme mít. Tento rok s tím začínáme, takže budeme hlavně sbírat zkušenosti, ale očekáváme mnohem menší úhyn srnčí zvěře na silnicích,“ říká předseda Okresního mysliveckého spolku Martin Hlaváč.

Jen na silnicích na Frýdecko-Místecku a Frýdlantsku loni uhynulo více než tři sta srn. Škodu myslivci odhadli na půl milionu korun. Moravskoslezský kraj chce proto pachové ohradníky vyzkoušet. Za 120 tisíc korun nakoupí spreje s repelentem, který obsahuje pach medvěda nebo vlka. „Ten pachový repelent bude nastříkán na stromy z odvrácené strany od silnice. Tam, kde stromy podél silnic nejsou, budou instalovány dřevěné tyče,“ uvedl technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Ze zkušenosti Ředitelství silnic a dálnic ale vyplývá, že účinnější než pachové ohradníky jsou ploty. „To využití na silnicích nižších tříd je určitě vhodné a smysluplné a tam, kde není možné instalovat oplocení, to také má svůj smysl,“ řekla mluvčí ŘSD ČR Martina Vápeníková. Pachové ohradníky začnou myslivci kolem vybraných silnic osazovat už za dva týdny.

Pachový ohradník
Pachový ohradník
Více fotek
  • Pachový ohradník autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2037/203615.jpg
  • Pachový ohradník u silnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2037/203616.jpg