V Olomouci vzniklo nové oddělení pro děti v krizové situaci

Olomouc – Vedení Kojeneckého ústavu v Olomoucí představilo nově vybudované oddělení pro děti v krizové životní situaci. Útulná přístavba, kde se kromě sociálního zařízení nachází také dětská herna a pokoj s postýlkami, může poskytnout zázemí pěti dětem najednou. Ústav novým projektem reagoval na nelichotivý fakt - děti, o které se jejich rodina nemůže nebo nechce starat, končí v poslední době v olomouckém kojeneckém ústavu poměrně často.

Pracovníci ústavu přebírají děti převážně z neúplných rodin. „Matka je navíc často závislá na alkoholu nebo drogově závislá,“ dodává ředitelka Sdružených zařízení pro péči o dítě Olomouc Marie Fickerová. Pracovníci ústavu dosud museli takové děti umisťovat nejprve na izolaci, teprve poté mezi ostatní.

Okamžitou pomoc tady v současné době potřebuje asi dvacítka dětí ve věku od několika měsíců do pěti let. Starat se o ně bude odborný personál. Nové oddělení chválili také zástupci krajského vedení. „Pokud takováto zařízení nebudou potřeba, tak to bude nádherné a skvělé, ale pokud budou potřeba, tak bych všem zařízením přála, aby vypadala tak jako to naše,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Yvona Kubátová (ČSSD).

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Nové centrum pro odložené děti stálo 3,2 milionu korun, dotace z evropských fondů a státního rozpočtu však činila 2,7 milionu korun. Sdružená zařízení pro péči o dítě fungují v Olomouci od roku 1930. V současné době tady žije na padesát dětí.

Oddělení pro děti v krizových podmínkách
Oddělení pro děti v krizových podmínkách