„Poškození nesou i pohlavní buňky rodičů, protože znečištěné ovzduší je tady už 40 let. Jde tedy o působení několika faktorů,“ tvrdí Radim J. Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Výsledky výzkumu vlivu znečištěného ovzduší na děti na Ostravsku představí vědci na semináři za tři týdny v Praze.
Dětská lékařka Eva Schillerová říká, že záněty plic zaznamenávala vždy až s přelomem listopadu a prosince. „Letos je situace jiná, začalo to o měsíc dřív, a sice do týdne poté, co byla silná smogová situace,“ dodává lékařka. Kašel je podle jejích slov pro děti velmi vyčerpávající. „Většinou se u toho pozvrací a prokašlou celou noc, dáví se, jsou modré v obličeji. Ten zánět proniká hluboko do plicní podstaty a o to je nebezpečnější, těžko se léčí,“ zdůraznila.

Reportáž Martiny Tlachové
Zápal plic většinou postihuje děti s astmatem, kterým oslabí už tak slabou imunitu. V Radvancích a Bartovicích trpí astmatem 30 procent dětí, takové vysoké číslo nenašli vědci nikde jinde na světě. „Blíží se to Koreji, kde měli poblíž petrochemického závodu 25 procent… Máme zlatou medaili, ale není vůbec proč se radovat,“ dodává ke smutné statistice Šrám.
