Restaurátoři v krnovském kostele obnovují staré fresky z 18. století

Krnov - Fresky v kostele narození Panny Marie v Krnově se po třinácti letech dočkají kompletního dokončení. Kostel patří minoritům, kteří teď získali šestimilionovou dotaci z operačního programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Malby pocházejí z 18. století a restaurátoři je obnovují už od povodní v roce 1997.

Šedé zdi, na kterých nejsou fresky příliš patrné - tak vypadal celý kostel ještě před několika lety. Současnost je mnohem barevnější. Výjevy ze života Panny Marie namaloval v roce 1766 Josef Štern. O 100 let později je překryl novým nátěrem malíř Duchoslav. Restaurátoři teď pracují na obnově těch původních, Šternových. „Když jsme to odkryli, tak jsme byli překvapeni, jak je to krásně barevné, odspodu až ke stropu je to krásně vymalované,“ prozradil restaurátor Peter Stirber.

Minoritům se podařilo získat dotaci od ministerstva pro místní rozvoj na dokončení restaurování fresek v prostoru pod kůrem a věží. Od roku 2000 je kostel zařazen i do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. „Do dnešního dne byla poskytnuta finanční podpora ve výši devět a půl milionu korun. Ministerstvo kultury má žádost o zařazení do programu záchrany i pro rok 2011,“ uvedl tiskový mluvčí Ministerstva kultury ČR Stanislav Brunclík.

„Jedná se o operační program přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem. Tento projekt získal dotaci ve výši zhruba šesti milionů korun,“ doplnila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Pokud vše půjde podle plánů, dokončí restaurátoři svou práci v polovině roku 2012.

Kostel před několika lety
Kostel před několika lety
Více fotek
  • Kostel před několika lety autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2126/212572.jpg
  • Kostel dnes autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2126/212573.jpg