Za betlémy se v Ostravě vypravte na hrad

Ostrava – Čekání na Ježíška si mohli v Ostravě zkrátit na Slezskoostravském hradě, od začátku prosince jsou tu k vidění na dvě stovky betlémů. Hradní prostředí dodává betlémům kouzlo a návštěvníci se mohou těšit na příjemný sváteční zážitek. Letošní ročník je skutečně velkolepý, na výstavě je více než 200 betlémů, jak historických, tak v současném provedení. Výstava je rok od roku stále více mezinárodní, betlémy z Polska, Slovenska a jiných zemí se postupně stávají tradicí. Návštěvníci si také oblíbili aranžmá, které vždy výstavu betlémů doplňuje. Skládá se převážně z ručně vyrobených vánočních ozdob, různých dekorací, případně vánočních stromečků.

Tak vypadá jubilejní desátý ročník výstavy betlémů na Slezskoostravském hradě: Ježíšek 200krát jinak, vánoční výzdoba budoucích zahradníků a průvodce Josef Till, který dětem při prohlídce vypráví pohádky: „Toto znázorňuje zemi, tohle je pro peklo neposlušníky a tam jdou vyvolení do nebíčka.“ Návštěvníci jsou nadšení: „Přijeli jsme se podívat z Rožnova, nám se dřevěné betlémy moc líbí. Mně se líbil ten betlém z papíru.“

Příběh o Ježíškově narození je pro tvůrce betlémů věčnou inspirací. Kromě dřeva, skla nebo keramiky se betlémy dělají také ze slámy nebo perníku. V Ostravě mají Ježíška z těstovin a černého uhlí. „S betlemáři máme výbornou spolupráci už po mnoho let. Betlémy většinou sami dovezou a také je nainstalují. Potom jsou na svoji práci určitě i hrdí,“ prohlásila manažerka výstavy Zuzana Boháčová a jeden z návštěvníků doplnil: „Velmi mě zaujal betlém vyrobený z matiček, je tam vlastně udělaná těžební věž.“ Na výstavě jsou betlémy z Česka, Polska a část z nich vyrobili také umělci nejmenší – děti ze základních škol. „Dětičky položí jenom pár kamínků a je to taky betlém. Také betlém ze šišek. Mají fantazii,“ dodal Josef Till.

V loňském roce navštívilo výstavu více než 16 tisíc návštěvníků z různých koutů České republiky i ze zahraničí, letos je o výstavu zájem stejně veliký. Otevřeno tu budou mít denně až do 9. ledna.

/*json*/{"map":{"lat":49.841272,"lng":18.290248,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.841272,"lng":18.290248,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Čekání na Ježíška si mohli v Ostravě zkrátit na Slezskoostravském hradě, od začátku prosince jsou k vidění na dvě stovky betlémů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24