Stát nemusí platit miliardy za zatopení ostravské chemičky

Ostrava - Stát nemusí zaplatit miliardové odškodnění za zatopení ostravské chemičky Ostramo při povodních v roce 1997. Krajský soud dnes v odvolacím řízení žalobu společnosti Retise Enterprises Limited zamítl. Informoval o tom server Ceskapozice.cz. Firma, která vlastní pohledávku za povodňové škody v Ostramu, již dříve částečně uspěla u Okresního soudu v Ostravě. Ten uznal její nárok na 1,3 miliardy korun. Firma však požadovala po státním podniku Povodí Odry daleko vyšší odškodnění.

Podle serveru Ceskapozice.cz šlo ve sporu o náhradu škody ve výši 8,1 miliardy korun. Celková suma, kterou firma požadovala, se však kvůli délce sporu a vzrůstajícím úrokům z prodlení vyšplhala přibližně na dvojnásobek, tedy 16 miliard. Odvolací soud však všechny nároky podle mluvčího Povodí Odry zamítl. „Okresní soud sice řekl, že žaloba na částku 1,3 miliardy je opodstatněná, ale i tuto částku dneska krajský soud zamítl,“ uvedl Čestmír Vlček. 

Povodeň v roce 1997 tehdy chemičku Ostramo smetla a její majitel podal žalobu na Povodí Odry kvůli tomu, že státní firma údajně nedostatečně pečovala o hráze, které měla na starosti – kvůli tomu pak mělo dojít k zatopení chemičky. Nároky firmy Ostramo Vlček v průběhu minulých let přešly přes firmu Transkorekta na kyperskou společnost Retise Enterprises Limited. 

Povodí Odry vinu na zatopení a poškození chemičky odmítalo. Poukazovalo na to, že povodně v roce 1997 na Moravě byly katastrofou netušeného rozsahu a jejím následkům nebylo možné zamezit. Ostravský krajský soud konstatoval, že nárok společnosti Ostramo Vlček byl promlčen už v roce 2000, kdy byla žaloba podána. A původní rozsudek Okresního soudu v Ostravě, který dříve rozhodl ve prospěch firmy Ostramo Vlček, byl podle něho nesprávný.   

Už v roce 1997 chemička Ostramo prakticky nefungovala a po povodních byl na firmu vyhlášen konkurz, který dosud nebyl ukončen. Ještě před jeho vyhlášením Vlček Ostramo převedl na společnost Transkorekta své manželky. Dnes ropné laguny po chemičce spravuje státní podnik Diamo a postupně začala jejich likvidace.