Opavská ODS chce, aby Slezská nemocnice zůstala samostatná

Opava - Velká petiční akce proti záměru Moravskoslezského kraje sloučit sedm krajských nemocnic se rozjíždí na Opavsku. Sepsali ji tamní občanští demokraté, kteří bojují za samostatnost Slezské nemocnice v Opavě. Sloučení podle ODS přinese jen chaos v lékařské péči a nepřehledné finanční toky. Kraj naopak tvrdí, že na vytvoření jednoho subjektu je nejvyšší čas. Autoři petice chtějí podepsané archy předat krajským zastupitelům 28. dubna - v den, kdy by měli o sloučení nemocnic hlasovat.

Je to nesmyslný projekt a krok o 20 let zpátky ke Krajskému ústavu národního zdraví - uvádí ODS v petici protestující proti slučování nemocnic. „Vznikne nemocnice, která bude mít skoro čtyři tisíce lůžek akutní péče, pět tisíc zaměstnanců, obrat čtyři a půl miliardy korun, takže my si myslíme, že dojde ke zhoršení ekonomické situace, že ty nemocnice, které dneska nemají problémy, se do těch problémů dostanou a nic se nevyřeší,“ tvrdí poslanec za ODS Zbyněk Stanjura. „To je těžce říditelný kolos, který, přihlédneme-li k počtu ambulancí, by nakonec byl největší poliklinikou na světě,“ podporuje jej senátor za ODS Václav Vlček. 

Kolos má mít název Moravskoslezská krajská nemocnice. Pro jeho vznik nastal podle hejtmana pravý čas. Má to být krok, který nemocnice naopak zachrání. „Za loňský rok naše nemocnice vykazují 210 milionů ztráty a predikovaná ztráta pro letošní rok je dalších 275 milionů korun. Ty ztráty se budou kumulovat a ve svém důsledku by to znamenalo, že budeme nuceni zavřít tři nebo čtyři nemocnice z celého systému,“ argumentuje hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Autoři petice ale hovoří o nezodpovědném experimentu, který do lékařské péče přinese jen chaos a zmatek. 

Video Reportáž Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové

Podle Zbyňka Stanjury je nestandardní už to, že nový institut má vzniknout k 1. červenci, což vnese zmatek například do účetnictví. Lepší termín by prý byl 1. leden. Hejtman Palas oponuje, že do půl roku po sloučení bude ve všech nemocnicích pořádek. „Já si myslím, že kraj chce získat vládu nad tokem peněz,“ přiostřuje debatu senátor Vlček. „Zřizovatel má právo kontroly a musí mít přehled, co se v těchto nemocnicích děje. Jestliže pan senátor Vlček toto říká, tak má pravdu,“ nenechává se vyprovokovat hejtman Palas. Podle vedení kraje přinese sloučení až třistamilionové úspory a péče o zdraví lidí se nijak nezhorší.

Pacient v nemocnici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24