Jaký bude další osud novojičínské nemocnice?

Nový Jičín - Dluhy nemocnice v Novém Jičíně se podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) vyšplhaly ke 300 milionům korun. Společnost Agel, která provozuje v areálu nemocnice radioterapii, potvrdila, že má zájem o pronájem celé zadlužené nemocnice. Za jakých podmínek kraj nemocnici pronajme, rozhodnou příští týden zastupitelé. Už dnes odpoledne se ale chce hejtman sejít s předsedy politických klubů.

Nejzadluženější - takový přívlastek má krajská nemocnice v Novém Jičíně už několik let. Hejtman Jaroslav Palas tvrdí, že pokud do nemocnice nevstoupí ekonomicky silný partner, může v nejbližších měsících zkolabovat. „Může se stát, že dodavatelé léčiv a materiálu jednou řeknou dost, nebudeme dodávat, pokud nezaplatíte těch 300 milionů korun,“ řekl.

Vedení společnosti Agel potvrdilo, že má zájem o pronájem celé nemocnice s tím, že ji zachová ve stejné podobě jako teď. Nechystá údajně ani propouštění. „Nabízíme kraji dvacetiletý pronájem novojičínské nemocnice včetně nemocnice ve Vítkově s tím, že jsou dvě varianty - buď s převzetím závazků a výše nájmu bude o něco nižší, nebo závazky zůstanou na kraji a nájem bude tím pádem vyšší,“ potvrdil generální ředitel společnosti Filip Horák. Konkrétní částky ale nechce zatím prozradit ani jedna strana.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

Zaměstnanci nemocnice se obávají, jak to s nimi dopadne. „Na stole nejsou jednoznačná rozhodnutí, to znamená, že každý z běžných zaměstnanců má asi trošku obavu o osud této nemocnice,“ podotýká primář dětského oddělení Miroslav Kobsa. O dalším osudu nemocnice by teď měli rozhodnout zastupitelé. „Minulý týden jsme se opravdu podrobně dvě hodiny této kauze věnovali a závěr je, že doporučujeme pronájem nemocnice,“ uvedla předsedkyně zdravotního výboru Alena Krušinová. Rozhodnutí o osudu novojičínské nemocnice zřejmě padne na jednání zastupitelstva 22. června.

Novojičínská nemocnice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24