Policie kvůli pandurům prohledala vrchní i Nejvyšší státní zastupitelství

Praha, Brno – Policie hledá kvůli kauze Pandur důkazy na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně i na Vrchním zastupitelství v Praze. Kriminalisté prověřují i své kolegy, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka. Řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Do médií totiž uniklo jméno důležitého svědka a existuje podezření, že to bylo právě z vrchního nebo Nejvyššího státního zastupitelství. O co přesně se detektivové zajímali a jestli už mají konkrétní podezření, odkud výpověď svědka utekla, zatím není jasné.

Prohlídky se provádí všude tam, kde se se spisem k Pandurům manipulovalo a odkud tedy mohlo jméno utajovaného svědka do médií utéct. „Dozorový státní zástupce přikázal to prověřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a současně jsme požádali příslušný soud o povolení prohlídky nebytových prostor. Konkrétně těch kanceláří, kde mohla přicházet v úvahu manipulace s těmi informacemi, které unikly,“ uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. 

Podle informací České televize zasahovala policejní inspekce v Dlážděné ulici, v jedné z budov protikorupční policie. Nejvyšší státní zastupitelství - tedy jedno z míst, které teď detektivové navštívili - totiž hned v půlce května po úniku jména rakouského svědka do médií zadalo olomouckému vrchnímu státnímu zastupitelství, aby vyšetřilo, jak se to stalo.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Reportáž Terezy Kručinské

15.6.2011 - UD

Studio ČT24 k úniku informací v kauze Pandur

Mladá fronta a Právo zveřejnily v květnu výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky. Szücs uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.   

Únik prý vyvolal v Rakousku zděšení

Podle týdeníku Respekt vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat. 

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července loňského roku. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.