Na Šumpersku objevena osada z doby bronzové

Dubicko - V obci Dubicko na Šumpersku našli archeologové stopy po lidech z doby bronzové. Nálezy dokládají, že na území dnešní obce lidé žili už v 9. století před naším letopočtem. Archeologové zkoumají místa, kde obec plánuje postavit rodinné domy. Unikátní objevy tak do budoucna obohatí sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku.

Archeologové odhadují, že tu před třemi tisíci lety mohlo žít až 150 obyvatel. Objevili zásobní i odpadní jámy, ohniště i zbytky po kůlech, které tvořily konstrukci někdejších obydlí. „Nečekali jsme, že těch objektů tady bude tolik, že to osídlení bude tak intenzivní,“ diví se archeolog Jakub Halama. Hlína teď vydává historické unikáty. Archeologové vykopali keramické nádoby, části bronzových nástrojů i šperky. Našli třeba jehlice, kterými si lidé kdysi spínali šaty.

Výkopy vydaly i bronzové odlitky. „Svědčí o tom, že se tady pracovalo s bronzem, to může dokládat větší důležitost osady,“ říká Halama. Nálezy archeologové dokumentují průběžně. Co lze, odvezou do muzejních sbírek. Jakmile svou práci skončí, skryjí místa objevů znovu tuny hlíny. Unikátní nálezy ale nezůstanou skryty v depozitářích. „Ty nejzajímavější kousky budou určitě prezentovány,“ slibuje ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychová. Už za rok tak budou moci historické šperky či keramiku obdivovat návštěvníci muzea v Šumperku nebo v nedaleké Mohelnici.

Video Reportáž Radky Štědré
video

Reportáž Radky Štědré

Archeolog Jakub Halama
Archeolog Jakub Halama