Desetibojař Helcelet útočí na ME do 23 let na medaili

Ostrava - Dvě místa pod stupni vítězů mají na svém kontě čeští atleti po prvním dnu mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Výborně si vede v soutěži desetibojařů Adam Sebastian Helcelet, který je po prvním dnu na třetím místě se ziskem 4213 bodů. Na vedoucího Bělorusa Michona má manko jen 37 bodů. V soutěži koulařů obsadil čtvrtou pozici výkonem 18,43 metru Martin Stašek, hned za ním skončil vrhem o dva centimetry kratším Ladislav Prášil.

„Něco jsem pokazil, ale 8000 bodů se pořád dá udělat,“ uvedl Helcelet k mírnějšímu limitu na MS do Tegu. „Měl jsem na víc,“ láteřil naopak Stašek, kterému chybělo k medaili 40 centimetrů. Šampionem se stal Němec David Storl výkonem 20,45 metru.

Velkým zklamáním skončil šampionát pro oštěpaře Jakuba Vadlejcha, který si dělal zálusk na jednu z medailí a výkon přes 80 metrů. Ani jeden ze tři kvalifikačních pokusů mu však nevyšel a úmyslně všechny přešlápl. „Byl jsem nabuzený, ale nedokázal jsem se vyburcovat a hlavně technicky to byla velká bída,“ prohlásil svěřenec světového rekordmana Jana Železného.

Postup z kvalifikací a rozběhů slavili vedle koulařů další čtyři čeští atleti, Eva Krchová byla v bězích na 3000 metrů překážek v osobním rekordu 9:55,99 minuty dokonce vůbec nejrychlejší. Uspěla i její kolegyně Lucie Sekanová a také tyčkař Adam Pašiak a diskařka Jitka Kubelová.

Video Sestřih dopoledního programu ME
video

Sestřih dopoledního programu ME

Sestřih dopoledního programu ME

PU 14. 7. 2011

Sestřih prvního dne ME

Do dalších bojů naopak neprošli sprinteři Petra Urbánková a Václav Zich, diskařka Kateřina Klausová, oštěpařka Nikol Ogrodníková, v závodu na 400 metrů překážek Radek Fišer a Tomáš Křikal, který kvůli zranění do rozběhu vůbec nenastoupil, stejně jako Pašiak do skoku dalekého. Ten ale dal přednost přípravě na finále skoku o tyči. Vinou zranění nedokončil rozběh na 800 m Jan Kubista mladší.

Jakub Vadlejch
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka