Deset let pro muže, který znásilnil dvě děti v Orlové

Ostrava – Za znásilnění dvou dětí poslal dnes ostravský soud Štefana Chudého do vězení na 10 let. Chlapce a dívku ve věku osm a deset let loni v lednu v Orlové na odlehlém místě donutil s loveckým nožem v ruce k orálnímu sexu. Školáci se do dnešního dne ze zážitku nevzpamatovali a trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Rozsudek není pravomocný. Chudý, který se narodil na Slovensku a s družkou žil v Orlové, se ještě v jednací síni odvolal. „Celý tento proces je blbost,“ řekl soudci. Státní zástupkyně Brigita Bilíková jej označila za velmi nebezpečného pro společnost a ponechala si lhůtu na rozmyšlenou.

S rozsudkem nesouhlasí ani advokátka souzeného Jana Barvíková. Podle ní se policisté během vyšetřování dopustili řady chyb a důkazy v podobě expertiz DNA a zajištěné pachové stopy nejsou dostatečně průkazné. Tvrdí, že její klient je nevinen i přesto, že se během vyšetřování třikrát přímo či nepřímo přiznal. „Řekl, že to udělal, ale na nic si nepamatuje,“ řekl soudce.

Podle Barvíkové se ale Chudý nikdy nepřiznal. „Toto prohlášení bylo pod nátlakem. Dva dny byl v policejní cele a vyšetřovatelé tvrdili, že mají nezvratné důkazy. Řekl jen, že pokud to tak opravdu je, tak to musel udělat, ale na nic takového si nepamatuje,“ hájila obžalovaného advokátka.

Děti loni 8. ledna v Orlové sáňkovaly. O zločinu se policisté dozvěděli ve stejný den od rodičů jednoho z dětí. Kriminalisté postupně prověřili alibi desítek mužů z okolí či chovanců výchovných ústavů. Celkem prověřili stovky lidí. V síti uvízl tehdy dvaatřicetiletý muž, kterého nakonec loni v srpnu i obvinili.

Chudý se pohyboval na Ostravsku a Karvinsku. V minulosti byl už za trestnou činnost násilného a mravnostního charakteru vyšetřován a odsouzen. Podle soudu na odlehlém místě děti donutil, aby si lehly na zem. Pak je osahával, obě donutil k orálnímu sexu a dalším praktikám. Navíc jim i vyhrožoval, že pokud něco řeknou, ublíží nejen jim, ale i jejich rodinám.