Před smrtícím jezem už varují cedule

Olomouc - Pracovníci Povodí Moravy nainstalovali na Mlýnském potoce v Olomouci - Řepčíně výstražné tabule zakazující koupání pod jezem. Jde o jez, který si letos vyžádal již čtyři lidské životy, naposledy při červnovém výletě novojičínské základní školy. Někteří odborníci si ale myslí, že výstražné tabule nebudou lidé respektovat a že by zabezpečení mělo být lepší.

Povodí Moravy nainstalovalo na jez asi před třemi týdny zábradlí a nyní přišly na řadu výstražné tabule. Kromě toho jsou na obou březích ode dneška také informační texty, které popisují, co vše se může přihodit a čím bývá jez nebezpečný. „Máme zde cedule, které jsou před jezem, které upozorňují vodáky na nebezpečí, do kterého se blíží. A na místě samém, pod jezem, jsou výstražné cedule pro lidi, kteří by se zde chtěli koupat,“ upřesňuje mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. „Je tam zábradlí a plot, aby se tam lidé nedostali. Teď už to vypadá daleko lépe a bezpečnost jezu se zvedla několikanásobně,“ myslí si majitel vodácké společnosti Vítězslav Hric.

Instalování bezpečnostních opatření
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Cedule mají význam, že upozorní na nebezpečné místo, a pak je na zvážení každého vodáka, jestli je takový frajer, že tam vjede, nebo je natolik rozumný, že ho to zastaví. Já si myslím, že bohužel cedule u jezů jsou často nerespektovány,“ říká bronzový olympionik z roku 2000 na divoké vodě Tomáš Máder.

Podle mluvčí Veroniky Slámové se Povodí Moravy loni spojilo s vodáky, aby společnosti pomohli vytipovat nejnebezpečnější místa. Bohužel na řepčínský jez prý nikdo neupozornil. Poslední obětí řepčínského jezu je třiadvacetiletý instruktor Jan z Vyškova, který se pokoušel zachránit tonoucího žáka z novojíčínské školy. Zemřel 16. července. O život bojoval déle než měsíc.

„Když jsme se tam byli podívat, byli jsme zděšeni, že je to volně přístupné. Naskočila nám husí kůže,“ řekl otec instruktora Břetislav Usnul. Případem se stále zabývá policie a Janův otec zvažuje kvůli chybějícímu zabezpečení i možné podání žaloby. Kromě tabulí je na Mlýnském potoce nově také záchranná kotva. Povodí Moravy chce příští týden zabezpečit i další jezy, například v Troubkách, Oseku nad Bečvou nebo v Brně-Maloměřicích.