Ostrava chce muzeum starých tramvají a autobusů

Ostrava - Ostrava chce nové muzeum historických vozidel městské hromadné dopravy. Stát by mělo v blízkosti hlavního nádraží. Dopravní podnik by muzeum přivítal. Zvolená lokalita je ale pro mnohé překvapením. Muzeum mělo totiž původně stát v Ostravě-Vítkovicích. Vedení města si teď nechalo vypracovat studii, která ukáže, jestli je zvolené místo tím nejlepším řešením. Hotova má být nejpozději v listopadu tohoto roku.

Staré vozy městské hromadné dopravy renovují zdarma nadšenci v Ostravském dopravním podniku už přes 30 let. Nyní se možná dočkají muzea. „Sbírka historických vozidel DP Ostrava čítá přes 30 vozidel, z toho zhruba dvacítka je provozuschopných. Po pražském dopravním podniku máme druhou největší sbírku historických vozidel MHD v republice,“ říká mluvčí DP Ostrava Miroslav Albrecht. Pro tak velkou sbírku už ale podnik nemá dostatek krytých prostor, zároveň by ji chtěl ukázat veřejnosti – muzeum se tak zdá být nejlepším řešením.

Průmyslový areál na Wattově ulici v blízkosti hlavního nádraží pronajímá město zatím firmám k podnikatelským účelům. „Teď jsme dali některým výpověď, protože stav objektu je hrozně špatný,“ uvedl primátor města Ostravy Petr Kajnar. „Pokud by se areál dal levně přestavět, pomohlo by to i rozvoji té lokality kolem hlavního nádraží,“ dodal.

Zatímco město chce oživit prostor v městské části Přívoz, dopravní podnik si nechal již dříve vypracovat studii, která počítala s tím, že nové muzeum bude stát ve Vítkovicích – v blízkosti zdejšího nádraží. „Slyšel jsem, že ve Vítkovicích už toho máme údajně hodně. A výběrem lokality u hlavního nádraží jsem byl také překvapen, protože osobně to nepokládám za to nejlepší řešení,“ řekl starosta městské části Vítkovice Petr Dlabal.

Studie muzea ve Vítkovicích
Studie muzea ve Vítkovicích
Více fotek
  • Studie muzea ve Vítkovicích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2758/275800.jpg
  • Staré vozy DP Ostrava autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2759/275802.jpg

„My jsme zatím zdrženliví v hodnocení obou variant. Počkáme si až na zpracování detailnější studie na přívozskou variantu,“ vyjádřil se mluvčí DPO Miroslav Albrecht.