Obyvatelé třineckého sídliště Terasa se bojí o svou klidovou zónu

Třinec - Přes tisíc podpisů shromáždili obyvatelé třineckého sídliště Terasa na petici proti plánované stavbě obytného domu. Ten má nahradit zeleň v blízkosti mateřské školy a dětského hřiště. Obyvatelé se bojí, že sídliště tak přijde o klidovou zónu. Obrátili se už i na krajský úřad a v případě potřeby jsou ochotni bránit stavbě domu třeba i soudní cestou.

Trojúhelníkový pás zeleně, který je ohraničený silnicemi a dětským hřištěm, by měl v blízké době ustoupit pětipatrovému domu s byty, obchodními prostory a podzemní garáží. A to vadí místním. „Nelíbí se nám to, že dojde ke zrušení městské zeleně, ke zhoršení životního prostředí a obáváme se také zhoršení dopravně bezpečnostní situace na této lokalitě,“ říká Otmar Urban z petičního výboru. Na místě je totiž málo parkovacích míst, navíc se obyvatelé bojí, že s novými obchody aut ještě přibude. Město však slibuje, že situaci bude řešit.

Ohrožená klidová zóna
Ohrožená klidová zóna

 

„Chceme vybudovat parkovací místa právě v blízkosti toho bytového domu, mělo by tam přibýt zhruba 20 nových parkovacích míst,“ tvrdí starostka Třince Věra Palkovská. Investor stavby se k chystané stavbě domu vyjádřit nechtěl s tím, že má jednání. Pozemek, kde se chystá stavět, koupil už v roce 1996 s plánem postavit obchodní centrum, loni svůj záměr přehodnotil do současné podoby. Tehdy se o stavbě dozvěděli také místní občané a začali proti ní bojovat. Šanci, jak jí zabránit, ale měli jen připomínkami při územním řízení.

„Vznikl i úkol pro kontrolní výbor, aby zkontroloval všechny kroky, které se udály od doby prodeje pozemku a konstatování tohoto výboru bylo, že nebylo shledáno žádné pochybení,“ uvedla starostka Palkovská.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

 

„Město nám naše připomínky neuznalo. Proto jsme nakonec podali odvolání na krajský úřad,“ říká Otmar Urban. Pokud s odvoláním neuspějí, jsou ochotni obyvatelé sídliště zabránit stavbě domu i soudní cestou.