Vojenská nemocnice v Olomouci bude šetřit, ale přežije

Olomouc - Armáda nezruší vojenskou nemocnici v Olomouci, jak se delší dobu spekulovalo. Na provoz nemocnice dá ale příští rok ve srovnání s tím loňským polovinu peněz. Pacienti by to neměli poznat. Vojenská nemocnice sice bude šetřit každou korunu, nebude ale rušit žádné oddělení ani omezovat zdravotní péči.

Armáda v minulosti zrušila dvě vojenské nemocnice  - v Plzni a Českých Budějovicích. Nyní se na základě tzv. bílé knihy dlouho diskutovalo o osudu olomoucké nemocnice, která ze tří čtvrtin své kapacity ošetřuje i civilní obyvatele. „Nechceme rušit vojenskou nemocnici v Olomouci. Příspěvek ministerstva obrany na provoz Vojenské nemocnice v Olomouci činil v loňském roce zhruba 80 milionů. V roce 2012 by náš příspěvek pro vojenskou nemocnici mohl činit něco víc než 40 milionů korun,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva obrany Jaroslav Pejšek.

Video Reportáž Pavla Konečného
video

Reportáž Pavla Konečného

 

„Nejvíc se nabízí úspory v oblasti zdravotnického materiálu a léčiv. Samozřejmě tak, aby se to nedotklo kvality péče o pacienty,“ řekl ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Lubomír Dobeš. Olomoucká vojenská nemocnice vyniká například v možnostech vyšetření srdce. V některých technikách patří podle odborníků mezi přední pracoviště v České republice. Provozní dotace ministerstva obrany kryje náklady na prevenci nebo vyšetření vojáků před odjezdem a po návratu ze zahraniční mise. Nejdražší je pro nemocnici léčebna dlouhodobě nemocných. „V nejbližší době bude třeba nalézt ideální poměr mezi akutní a následnou péčí,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jaroslav Pejšek.