Morava si připomněla leteckou bitvu nad Karpaty

Ostrava - Letecká bitva nad Bílými Karpaty - od této nepříliš známé válečné události uběhlo šedesát sedm let. Připomnělo si ji hned sedm vesnic v moravsko-slovenském pohraničí. V srpnu 1944 právě do nich spadly trosky sestřelených spojeneckých bombardérů. Zahynulo čtyřicet jedna amerických letců. Bílé Karpaty jsou krásné, ale špatně přístupné. Proto na místa válečných tragédií spolehlivě dorazily jen vojenské džípy.

Americké bombardéry letěly na konci srpna ničit seřazovací nádraží v Ostravě. 20. letka se na domovské letiště v Itálii už nikdy nevrátila, nad Bílými Karpaty se opozdila. Na bombardéry zaútočilo 60 německých stíhaček, sestřelená letadla dopadla na 7 různých míst. „Šanovský Big Time dostal zásah raketou, během několika minut někteří stihli vyskočit. Letadlo se posléze roztrhlo ve 3kilometrové výšce,“ řekl Michael Žitník, správce muzea Šanov. 

Jedno z míst dopadu americké B-17 je les poblíž obce Šanov. Ze šanovské posádky se zachránil jen kapitán Thayne L. Thomas, místní se o něho postarali a nasměrovali ho do bezpečí. „Utekl na Slovensko a později se zachránil. Z letiště Tri duby odletěl zpět do Itálie,“ konstatoval Žitník. 

Pomník na okraji Šanova stojí už od roku 1982, za totality ho místní vybudovali načerno. Dnes se také obešli bez oficiálních hostů s dlouhými proslovy, historickou událost si ale připomněli možná o to srdečněji.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky