Propagátorovi konopí Dvořákovi hrozí deset let za mřížemi

Ospělov - Sedm desítek rostlin vzrostlého konopí zabavili policisté na statku známého propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka v Ospělově na Prostějovsku. Se soudním příkazem v ruce přijeli policisté na statek v posledních třech letech už potřetí. Pěstitel je nyní v podmínce za úrodu zasazenou v roce 2009, v říjnu stane před soudem za rostliny zabavené vloni. Za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami mu hrozí až deset let vězení.

„Podala jsem v této trestní věci podnět k domovní prohlídce, protože Dušan Dvořák je podezřelý z pěstování konopí ve svých nemovitostech,“ uvedla státní zástupkyně Libuše Bartlíková. Dvořák podle ní navíc rostliny pěstuje v podmínce a „ve značném rozsahu“.

Domovní prohlídka se také neobešla bez emocí. Dvořák, který je ředitelem Edukativní konopné kliniky a zakladatelem sdružení Konopí je lék, tvrdí, že rostliny slouží výhradně k léčebným účelům. Hovoří dokonce o zneužití policie. „Našli jsme desítky vzrostlých rostlin, mluvíme o 60 až 70 kusech, dále byly zabaveny masti, kapsle a jiné výdobytky z této činnosti,“ prozradila výsledek domovní prohlídky mluvčí PČR Prostějov Eva Čeplová.

Video Reportáž Pavla Konečného
video

Reportáž Pavla Konečného

Podle Dvořáka ale měly rostliny pomoci při léčbě asi 250 lidí. „Tohle nevyléčí rakovinu, ale strašně pomůže lidem s rakovinou,“ stojí si za svým názorem. Vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zkoumají účinky konopí v léčbě pacientů už déle než 30 let. Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity, který je s Dvořákem v kontaktu, obdržel letos za svůj výzkum v této oblasti v Olomouci čestný doktorát.