Lichtenštejnové se na jižní Moravě inspirovali Itálií

Lednice - O tom, že depozitáře zámků mohou být pro historiky stále zdrojem překvapení, se přesvědčili památkáři v Lednici. Našla se tam rozsáhlá sbírka fotografií, kterou se podařilo až teď roztřídit a uspořádat. Sbírka obsahuje celkem 12 tisíc fotografií, z toho asi 3 tisíce snímků zachycuje italskou architekturu a umění. Fotografie měly sloužit jako inspirace pro vlastní stavby v Lednicko-valtickém areálu. 

Tisíce fotografií italských staveb i umění z druhé poloviny 19.století, které jen potvrzují sběratelskou vášeň Lichtenštejnů. „Kresby a fotografie de fakto navazují na klasické sbírky například barokních obrazů. Současně se svým způsobem jedná o takovou databázi informací,“ vysvětluje důvody sběratelské činnosti Petr Czajkowski z Národního památkového ústavu.

Snímky pochází z druhé poloviny 19.století a vytvořili je v předních italských ateliérech. Podobná sbírka nemá ve střední Evropě obdoby. Fotografie nezachycují jen budovy ale také sérii detailů klik, krbů, stropů apod. Některé z fotografií jsou i kolorovány nebo překsleny zvlášť jako akvarel, a  tak doplňují to co černobílým fotografiím chybí. 

Lichtenštejni ve fotografiích hledali inspiraci, jaký pro své stavby zvolí krb, okna nebo druh fasády. Památkáři teď pátrají po tom, kde se prvky z fotografií na Lichtenštejnských památkách v Čechách objevují. Zajímá je ale i historie fotografovaného místa. „Snažíme se zjistit o co se přesně jedná, kdy mohly být fotografie pořízeny a zdali nám nepřinesou nějakou novou informaci, zda nezachycují něco, co už třeba nestojí,“ přibližuje Czajkowski.

Co přesně skrýval depozitář zámku si budou moci prohlédnout i návštěvníci. Výstavu fotografií uvidí v zámku ve Valticích od června příštího roku.