Baletní soubor nastudoval Dámu s kaméliemi

Národní divadlo moravskoslezské uvádí v české premiéře baletní projekt Dáma s kaméliemi tchajwanského choreografa Allena Yu. Jako podklad pro balet slouží hudba z několika oper italského skladatele Giusseppe Verdiho.

Tragický milostný příběh Marguerite Gautierové a Armanda Duvala z románu Alexandra Dumase mladšího představí v Ostravě tchajwanský choreograf Allen Yu. Svou baletní inscenací dokazuje, jak je hudba Giusseppe Verdiho taneční, i když původně pro balet komponována nebyla.

„Příběh jsem rozdělil, tak jako bych dělal film, takže záběr číslo jedna, záběr číslo dvě a pak jsem začal hledat hudbu, tak aby tam seděla. Pak jsem začal s hudbou pracovat, aby celý kus zněl jako jedno dílo,“ uvedl Allen Yu, choreograf z Tchaiwanu.

Tanečníkům se pracovalo dobře, i když tento postup je dosti nezvyklý. „Hudba je hudba a my tancujeme na hudbu. Nebylo pro mne až zas tak jiné tančit jakoby na nebaletní hudbu,“ uvedla představitelka Marguerite Gautierové Barbora Kaufmannová. „Hudba pro operu se píše jinak než pro balet, ale neměl jsem problém vcítit se do role, hudba tanečníkovi hodně pomáhá, hudba je tanec, tanec je hudba,“ vysvětloval také představitel Armanda Duvala Michal Lewandowski.

Choreobgraf Allen Yu věří, že myšlenka příběhu funguje stejně v devatenáctém století, kdy se skutečně odehrával, jako ve dvacátém prvním století. „Mentalita lidí je stejná, chtěl jsem ukázat, že Marguerite našla pravou lásku, ale společnost vztahu bránila, takže musela bojovat se společností,“ shrnul choreograf.

Balet Dáma s kaméliemi už Allem Yu uvedl v Německu, Austrálii a v Tchaiwanu. První ostravská premiéra byla ve čtvrtek.