V Opavě se rozhořel spor mezi developery a památkáři

Opava - Velký spor mezi památkáři a investorem se rozhořel při výstavbě bytového domu Rohlík v Opavě-Kateřinkách. Podle Národního památkového ústavu totiž developer nezákonně narušil místní archeologické naleziště. Na řadu tak přišla vzájemná trestní oznámení.

Keramické nádoby nebo raně novověké zdivo. Památkáři tvrdí, že zem v Kateřinkách skrývá historické bohatství. Proto se jim nelíbí, že se v místě možných nálezů má začít stavět. S investorem proto začali jednat už v roce 2008. V roce 2009 místo prozkoumal brněnský archeologický ústav Akademie věd. Podle památkářů měl dále následovat takzvaný záchranný výzkum, který by možné nálezy pomohl zachovat. Před několika dny památkáři zjistili, že na místě se už pracuje a údajné pozůstatky historie rozrývají bagry. „Národní památkový úřad předložil investorovi návrh dohody o provedení tohoto záchranného výzkumu, na který ovšem nebylo reagováno,“ říká vedoucí odboru archeologie Michal Zezula. Investor se ale brání. „Nebyla nám uložena jednoznačná povinnost nechat provést další archeologický výzkum,“ tvrdí jednatel SB Development Pavel Šenk. Přípravy stavby před dvěma roky pozastavila hospodářská krize, podle investora tak měli památkáři možnost oblast do hloubky prozkoumat. „Probíhalo jednání mezi NPÚ a stavebníkem. Už v roce 2009 nedošlo k dohodě, proto krajský úřad zaráží, proč NPÚ tuto situaci neřešil už v té době,“ vyjádřila se mluvčí MS kraje Šárka Vlčková.

 

„Pokud existuje vyjádření, že projekt je zastaven, tak jakákoliv jednání o provedení záchranného archeologického výzkumu byla už v tu chvíli bezpředmětná,“ oponuje Michal Zezula. Národní památkový ústav se rozhodl jednat teď. Podal na investora trestní oznámení. Policie už případ prošetřuje. „My jsme splnili všechny zákonem uložené povinnosti a ani v současné době nejsme se svou činností v rozporu se zákonem,“ myslí si jednatel SB Development Pavel Šenk. Developerská společnost se brání útokem a trestní oznámení se chystá podat taky.