Dokumentární tvorba ostravského studia ČT slaví další úspěch

Ostrava - Dokument Zrušíme tělocvik z cyklu Ta naše povaha česká slaví úspěch v Itálii. Jeho autor Marek Hýža z ostravského studia České televize za něj získal prestižní cenu v kategorii Sport a společnost. Festival se konal v Miláně.

Dvaadevadesát producentů sportovních filmů a dokumentů z celého světa sdružuje organizace, která festival v Miláně každoročně pořádá. Porota uděluje 16 cen. Klub olympioniků v Itálii jen jednu. A právě tu získal dokument Zrušíme tělocvik z cyklu Ta naše povaha česká. „Nás samozřejmě překvapilo, že pořad z cyklu Ta naše povaha česká ocenil někdo v zahraničí, protože jak název napovídá, je to o nás Češích pro nás Čechy,“ řekl dramaturg Martin Červenka. Autoři dokumentu si vzali na paškál české děti a jejich nechuť ke sportování. A současnost srovnávají s minulostí. Zašli až do roku 1918.  

 

„Když se dnes podíváš, tak tady vidíš tlustá děcka, neohrabaná děcka, která se vyhýbají tělocviku, což nedokážu pochopit, vždyť před lety byl tělocvik nejoblíbenější sport,“ říká režisér a scénárista Marek Hýža. V dokumentu se střídají názory a zkušenosti lidí, kteří se sportu věnují profesně. Upozorňují na důsledky špatné fyzické kondice a hledají cestu, jak situaci zlepšit. „Celá ta euroamerická kultura, která je prazvláštní, je založena jen na tom konzumu, na té spotřebě a my zapomínáme na to, že ten člověk je taky určený na to, aby se trochu hýbal,“ myslí si Marek Hýža. Dokument poslala do Milána porota, která snímek vybrala na festivalu Sportfilm Liberec.