V Brně vystoupil průkopník elektronické hudby Jean-Michel Jarre

Brno - V Brně vystoupil pionýr elektronické hudby Francouz Jean-Michel Jarre. Na jižní Moravě se představil vůbec poprvé. Publikum oslnil mixem elektronické hudby doprovázeným množstvím světelných efektů. Zahrál také na laserovou harfu, jejíž struny sahaly až ke stropu Kajot areny. 

Na legendárního Francouze museli fanoušci půl hodinu čekat. Pak ale nečekaně prošel středem celé hokejové arény a s několika z nich si potřásl rukou. Hala potemněla a světla vystřídaly mobily desítek posluchačů, kteří si písně nahrávali. Ve spojení s Jarreho hudbou a světelnými triky vytvořily pozoruhodnou kulisu.

Koncert nebyl jen hudebním svátkem, ale zejména velkou vizuální show. Halou probleskovaly lasery, skladby provázely projekce na plátno. Jarreho pódium zabralo asi pětinu haly. Hudebník měl při některých písních v brýlích zabudovanou kameru, jejíž záběry se promítaly na plátno.

Možná také proto, že Jarreho koncerty jsou známé světelnými efekty, volila většina brněnských posluchačů raději místa k sezení. Celkem zaplnili asi dvě třetiny prostoru haly. Diváci reagovali zejména na notoricky známé písně, například Les Chants Magnetiques 2 nebo Souvenir de Chine, kterou umělec krátkým proslovem představil. V rámci aktuálního turné Jarre vystoupí se svojí show ve 27 městech po celé Evropě.

Hráč na klávesové nástroje Jarre patří k průkopníkům elektronické hudby. Jako jeden z prvních postavil svou tvorbu na zvuku syntezátorů. Muzikant považovaný za „rockového impresionistu“ proslul nejen svou hudbou, ale také velkolepými koncerty na výjimečných místech - například u egyptských pyramid, pod Eiffelovou věží nebo na aténské Akropoli. Největší koncert odehrál v Moskvě pro tři a půl milionu diváků.

Jarreho kariéra nabrala obrátky v roce 1976, kdy se dostal na vrchol hitparád po celém světě s albem Oxygene. Šest čistě elektronických skladeb bez zpěvu mělo obrovský úspěch. Přispěla k němu i tehdejší neotřelost zvuku syntezátorů a schopnost Jarrea nalézt působivé zvukové rejstříky.

Dosud poslední studiovou nahrávkou slavného Francouze je CD Téo&Téa z roku 2007. Za svou dosavadní kariéru prodal asi 80 milionů nosičů.