Moravskoslezský kraj opouští stále více lidí

Ostrava - Nedostatek pracovních příležitostí, nízký plat a špatné životní prostředí. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým lidé opouští Moravskoslezský kraj. Podle Českého statistického úřadu se odliv obyvatel za poslední dva roky dramaticky zvýšil. Situace se v budoucnu podle statistiků zřejmě nezlepší. Z jejich údajů totiž vyplývá, že odliv obyvatel bude pokračovat, z regionu letos odejde minimálně stejný počet lidí, jako v loňském roce.

S problémem odchodu obyvatel do jiných částí republiky a zahraničí se Moravskoslezský kraj potýká už od roku 1993. Od té doby v kraji ubylo čtyřicet tisíc lidí. V současnosti v regionu žije vůbec nejmenší počet obyvatel v jeho historii. „Je to trend, který lze zaznamenat i v jiných krajích, ale skutečností je, že tak výrazný úbytek jako v Moravskoslezském kraji, jinde není,“ potvrdila předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. „Samozřejmě tato situace nás netěší. Nás především trápí to, že mezi lidmi, kteří z tohoto regionu odcházejí, jsou především mladí, kteří ukončí vysokoškolské vzdělání,“ uvedl náměstek hejtmana Marian Lebiedzik. Ještě v roce 2009 byl Moravskoslezský kraj nejlidnatějším regionem v České republice. Dnes už zaujímá až třetí příčku pomyslného žebříčku – za Středočeským krajem a Prahou. „Pokud by tomu tak bylo i v následujících letech, lze očekávat, že nás ještě v této dekádě, co se týká počtu obyvatel, předstihne jihomoravský kraj,“ řekl regionální zmocněnec ČSÚ v Ostravě Jaromír Kartous.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Nejvíce lidí odchází z Karviné a z Ostravy. Vede je k tomu snaha najít dobrou práci. Tu hledají hlavně v zahraničí nebo v Praze. Část lidí ale mění bydliště i kvůli špatnému životnímu prostředí na Ostravsku. „V posledních letech ty investice do životního prostředí vedly k tomu, že to ŽP tady se zlepšuje a ty důvody pro to opouštět kraj z těchto důvodů spíše slábnou,“ tvrdí Jaromír Kartous.