Hrozící skandál kolem vánočních trhů v Olomouci zažehnán

Olomouc - Punčový kartel v Olomouci se nekoná. Hrozící skandál kvůli povinnému zdražení vánočního punče se podařilo zažehnat. Organizátor vánočních trhů ve městě, který čelil podezření z kartelové dohody, na poslední chvíli změnil smluvní podmínky. Prodejcům totiž původně nařídil zdražit vánoční nápoj o pět korun. Problém už řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Punč - nejprodávanější artikl vánočních trhů v Olomouci. Letos na něj nemělo stačit méně než třicet korun. Přitom loni stál průměrných pětadvacet. Ve smluvních podmínkách k tomu prodejce původně přinutil pořadatel trhů. Dnes ale podmínky smluv narychlo změnil. „Rozhodli jsme se, že změníme cenu z pevně stanovené na doporučenou,“ vyjádřil se mluvčí Vánočních trhů v Olomouci Pavel Vysloužil. Organizátoři tak odvrátili hrozící skandál. Kvůli podezření na nekalé obchodní praktiky, tzv. dohodu o ceně, totiž problém řeší Úřad pro hospodářskou soutěž. „Já mohu pouze potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se záležitostí zabývá. Více k tomu v tuto chvíli nemohu sdělit,“ řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Stánkaři, kteří se proti původně stanovené minimální ceně ohradili, chtějí dál zůstat v anonymitě. Jisté teď ale je to, že budou podepisovat nové smlouvy.

Organizátorem vánočních trhů je obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc. Podle smlouvy s městem má veškerý zisk použít na další zvelebení tržiště. „Nám jde o to, aby ty trhy byly co nejkvalitnější, i to zboží na trzích. Právě proto existuje smlouva mezi pořadatelem a městem, kde existují sankce v případě, že by pořadatel jakýmkoli způsobem porušil předpisy,“ uvedla mluvčí Magistrátu města Olomouce Jana Doleželová. „Přistupovali jsme k tomu v dobré víře, vzhledem k tomu jaké jsou ceny produktů, ze kterých se punč připravuje, chtěli jsme zajistit pro zákazníky kvalitu,“ brání organizátory mluvčí vánočních trhů Pavel Vysloužil. Měsíční pronájem stánku v centru předvánoční Olomouce stojí prodejce až čtvrt milionu korun. Zájem o prodejní místa ale i tak pětkrát převyšuje nabídku.