Dům, ve kterém žil Hugo Haas, je po dvacetiletém chátrání opravený

Brno - Dům, ve kterém strávil mládí a stavil úspěchy Hugo Haas a který sloužil jako kulisa pro natáčení Četnických humoresek, se po dvaceti letech chátrání dočkal rekonstrukce. Takzvaný Zelený dům v Biskupské ulici pod Petrovem se po rok trvajících opravách vrátil k původnímu vzhledu.

Velká secesní budova má snad nejlepší adresu v Brně, přesto jsou její byty posledních dvacet let prázdné. „Dělali jsme tady průzkumy, které prokázaly, že je za pět minut dvanáct, aby se s domem začalo něco dělat,“ uvedla architektka Vlasta Loutocká. Dům získal od restituentů soukromý investor, který se do oprav pustil.

„Budova je z architektonického hlediska velmi cenná. Doposud tady byly nebo jsou zachovány velmi cenné architektonické prvky, jako je například štuková výzdoba při vstupu u schodiště, dále některé podlahy, dveře a okna,“ popsal Zdeněk Musil z Národního památkového ústavu. Pro památkáře byla proto záchrana uliční fasády, chodby a schodiště nejdůležitější. Po rok trvající rekonstrukci se fasáda takzvaného Zeleného domu například vrátila k původní šedé barvě.

Do opraveného domu se první obyvatelé vrátí příští rok, kdy je po 105 letech naplánovaná také kolaudace.

Hugo Haas

Hugo Haas natočil jako herec nebo režisér přes sedm desítek filmů. S herectvím začínal v rodném v Brně, kde studoval zpěv na konzervatoři. Kromě tamního národního divadla pracoval později i v Ostravě a Olomouci. Ve 24 letech se stal členem souboru činohry Národního divadla v Praze. V roce 1939 dostal kvůli židovskému původu výpověď z divadla a odešel s manželkou do Spojených států amerických. Zemřel v roce 1968 ve Vídni, bylo mu 57 let. Pohřben je v Brně.