Starostové zpochybňují plán ministra Chalupy

Karviná - Kontrolu toho, jak a čím lidé doma topí, chce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přenést na radnice obcí s rozšířenou působností. Počítá s tím nejnovější podoba novely zákona o ochraně ovzduší, kterou ministr představil na pracovní schůzce v Karviné. Ne všem starostům se ale jeho představa zamlouvá.

Podezření, kontrola a následná sankce. Takový by už brzy mohl být postup poté, co se z komína rodinného domku vyvalí černý dým. Soused si postěžuje starostovi a ten pak rozhodne, co s hříšníkem. Do jeho domu by mohl poslat i úřední kontrolu. „Nechceme, aby to vedlo k sousedské nenávisti. Ten, kdo nejlépe dokáže posoudit odůvodněnost toho stavu v těch obcích, to je ta místní radnice,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Na rozdíl od ministra v tom však některé obce vidí problém. „V některých případech může dojít k tomu, že to bude zneužito a budou se tímto způsobem řešit spory mezi lidmi,“ obává se místostarosta Sviadnova Boris Řeha.

 

Pokud ministrův návrh projde, pak každý majitel domu, který pálil v kotli plasty nebo odpad, může dostat pokutu až 20 tisíc korun. A to i v případě, že úředníka ke kotli odmítne pustit. „My nevíme, kolik kontrol to bude, na začátku jich bude víc, a ten odstrašující případ možná povede k tomu, že nakonec ubudou,“ řekl ministr Chalupa. Řada domácností má dodnes staré kotle na levnější palivo. To chce kraj spolu s ministerstvem změnit a od nového roku nabídne těmto lidem dotace až 60 tisíc korun na ekologičtější kotel. „Budou to nadále kotle na černé a hnědé uhlí, jejichž emise prachu jsou méně než poloviční, než u těch klasických prohřívacích kotlů,“ prozradil náměstek hejtmana Miroslav Novák. Podoba kontrol lokálních topenišť ještě není definitivní. Ministerstvo životního prostředí by chtělo konečnou verzi zákona připravit ke schválení co nejdříve, aby mohly kontroly probíhat už příští topnou sezónu.