Na brněnské Velké ceně dominovaly reprezentantky

Brno – Vavříny z brněnského klání musí skončit doma. Jan napůl se toto nepsané pravidlo vyplnilo při letošní Velké ceně v krasobruslení. Brilantním výkonem odsoudila soupeřky jen do role statistek slovenská reprezentantka Alexandra Kunová, ta ale v tréninku své výkony piluje právě na brněnském ledě.

Osudově dobrou volbou se pro krasobruslařku ŠKP Bratislava stala melodie s příznačným názvem. Právě v rytmu Osudové symfonie od Ludwiga van Beethovena totiž Alexandra Kunová vystřihla ve volné jízdě čtyři trojité skoky.

Krasobruslařka, která na letošním evropském šampionátu skončila čtyřiadvacátá, už v krátkém programu ukázala, že brněnský led jí jasně říká paní. Svých pět konkurentek v hlavní -seniorské kategorii porazila o šestnáct bodů a po excelentní volné jízdě svůj náskok ještě navýšila, když světelná tabule ukázala celkový součet přes sto deset bodů. „Pro většinu závodnic je těžší startovat na domácím ledě, u mě je to naopak. Mě k tomu výkonu vybičovalo právě domácí prostředí, kde každodenně trénuji. Na sestavě dřu od léta a dnes večer jsem ji zajela tak, jak by to mělo vypadat,“ byla spokojená devatenáctiletá naděje.

Video No comment jízdy reprezentantek
video

No comment jízdy reprezentantek

Nejnapínavější souboje mohli diváci v brněnské Krasobruslařské hale sledovat v kategorii juniorek. Po krátkém programu ale zavládlo mezi domácími příznivci zklamání, když favoritka pořádajícího TJ Stadion Brno Eliška Březinová obsadila jen sedmé místo. Že právě mladší sestra českého olympionika chce zasáhnout do bojů o medaile, potvrdila  ve své volné jízdě a nakonec překročila i devadesátibodovou hranici. „Podle mě to mohlo být ohodnoceno i sto body, ale to vždycky záleží na porotě. Původně jsme měla naplánováno více trojitých skoků, ale vždycky tam byl špatný odraz, tak jsem nakonec zařadila jen trojitého lutze,“ popsala svoji jízdu, která nakonec stačila na třetí místo, česká juniorská reprezentantka.

Brněnská Velká cena je pro mladé naděje odrazovým můstkem
Brněnská Velká cena je pro mladé naděje odrazovým můstkem
Více fotek
  • Brněnská Velká cena je pro mladé naděje odrazovým můstkem autor: Iva Gambová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3065/306431.jpg
  • Alexandra Kunová konkurenci nenašla autor: Iva Gambová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3065/306428.jpg
  • Nastasia Lobačevská při své volné jízdě autor: Iva Gambová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3065/306426.jpg
  • Eliška Březinová bruslí ve stopách svého bratra autor: Iva Gambová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3065/306412.jpg

O titul z jednoho ze závodů Českého poháru mezi sebou nakonec bojovaly dvě další české juniorské reprezentantky. Darja Zajčenko ale svůj těsný náskok z první jízdy neudržela, a zlatou medaili tak o jeden bod brala díky povedenější volné jízdě Nastasja Lobačevská.

I když třináctý ročník brněnské Velké ceny přilákal na ledovou plochu přes sto dvacet závodníků, tradiční sport se nejen na jižní Moravě začíná potýkat s nedostatečnou členskou základnou. „Pro rodiče je tento sport náročný z finančního hlediska a také není jednoduché vozit děti každý den na tréninky, vyžaduje to opravdu maximum veškerého času,“ popsal šéf TJ Stadion Brno Otto Dlabola.