Studenti Rašínovy vysoké školy si mají další studium zajistit sami

Brno – Vedení soukromé Rašínovy vysoké školy dnes dopoledne pozvalo studentky a studenty magisterského programu, aby jim oficiálně oznámilo, jak dopadla jednání o pokračování jejich studia. Výsledek schůzky studenty neuspokojil. Podle vedení školy si mají náhradní studium zajistit sami. Škola se i přesto ještě pokusí vyjednat přestup, tentokrát s Podnikatelskou fakultou VUT.

Rašínova škola v lednu přišla o akreditaci pro magisterský program a do konce listopadu měla za povinnost svým studentům zajistit náhradní výuku. Na poslední chvíli škola přistoupila na návrh ministerstva a chtěla své studenty přesunout na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. Univerzita ale ve čtvrtek oficiálně odmítla studenty převzít, ti proto od 1. prosince přišli o svá studentská práva a výhody. „Musíme se přihlásit na úřad práce, budeme muset odvádět sociální a zdravotní pojištění, někteří z nás přijdou o sirotčí důchody, které jim plynou ze statutu studenta,“ řekla jedna ze studentek, která si nepřála zveřejnit svoje jméno. 

Někteří studenti si dnes ze školy odnesli potvrzení o ukončení studia a budou se snažit zajistit si místo na jiné vysoké škole sami, jiní zamířili na úřad práce. „Řekli nám to co, vždycky, žádné řešení ještě není, prostě to zase oddalují,“ uvedla dnes jedna ze studentek. Vedení školy studentům slíbilo, že se jim pokusí vyjednat místa na další škole, tentokrát na Podnikatelské fakultě VUT. „Zatím to nebudu nijak řešit. Stále nám dávají nějaké naděje, ale moc tomu nevěřím. Upřímně, nevím co mám dělat,“ povzdechla si studentka.

Video Anketa mezi magisterskými studenty Rašínovy vysoké školy
video

Anketa mezi magisterskými studenty Rašínovy vysoké školy

Studenti by měli zažalovat stát, že něco takového připustil

„Já, pokud bych byl studentem, šel bych se přihlásit na úřad práce a poté bych se připojil jako osoba zúčastněná na řízení, které probíhá proti  ministerstvu školství. Po státu bych požadoval náhradu škody za to, že tento stav vůbec připustil,“ uvedl právník Rašínovy vysoké školy Radek Ondruš. Odvolává se především na to, že podmínky ve škole i sbor vyučujících jsou stále stejné jako v době, kdy ministerstvo škole udělilo akreditaci. „Ve škole se nic nezměnilo, a přitom nám najednou ministerstvo akreditaci odebralo,“ podivoval se Ondruš. Snahy školy bránit se podle něj váznou na ministerstvu. „Žádost o přezkum už dávno leží na stole ministrovi školství a do dneška o tom nerozhodl. Třicetidenní lhůta ze zákona dávno skončila. Na stole teď bude mít odvolání, kde opakovaně žádáme, aby studentům bylo umožněno aspoň dostudovat,“ dodal Ondruš. 

Problémy Rašínovy vysoké školy

Do problémů se tato brněnská soukromá škola dostala po kontrole, kterou v květnu 2010 provedla Akreditační komise. Kontrola odhalila, že jeden z magisterských programů nesplňuje základní nároky pro tento typ studia. Například studenti prezenčního studia měli výuku jen jeden den v týdnu. Ve škole, která funguje od roku 2002, vyučovali jen 4 místo povinných 15 profesorů nebo docentů. Už před rokem komise upozornila na nízkou úroveň bakalářských a diplomových prací. Česká televize před časem odhalila, že náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská (ODS) obhájila na této škole diplomovou práci, která nesplňuje formální požadavky.

V červenci 2010 ministerstvo školství zahájilo se školou správní řízení. Letos v lednu byla škole odebrána akreditace na jeden magisterský program. 


 

Video Studenti "Rašínky" si musí pomoci sami
video

Studenti "Rašínky" si musí pomoci sami