Kina v Hluku a Kunovicích asi skončí

Brno - Samostatná kina se jen stěží vyrovnávají s rostoucími náklady na pořízení moderních technologií a klesajícím zájmem návštěvníků. Zatímco například v Brně už fungují jen 3 kina, od ledna to budou dokonce pouze 2, a téměř veškerou filmovou produkci zajišťují multiplexy, menších měst jako kdyby se zánik kin netýkal. Ani to už ale neplatí.  Na odpis jsou teď například kina v Hluku a v Kunovicích na Uherskohradišťsku. 

O definitivním zavření kunovické Lípy budou zastupitelé hlasovat už příští týden, o hluckém městském kině velmi pravděpodobně během několika příštích měsíců. Kina drží při životě jen nadšenci, odezva publika je ale chabá a města mají čím dál menší zájem každoročně dorovnávat ekonomickou ztrátu. 

Jak dlouho bude fungovat kino v Hluku?

Kino v Hluku své dveře stále ještě otvírá. Je to sice sál, kde čas už dlouho nehybně stojí, místo chladného semiše multikin ale nabízí atmosféru. Desítky let ho vede prodavač, dramaturg, údržbář a excelentní promítač v jedné osobě. „Je to moje srdeční záležitost. Budoval jsem to tady a rád bych tady taky dožil,“ říká 79 letý Jaroslav Kupec. Zájem o něj měli na festivalech v Karlových Varech, Zlíně a Písku. Kino v Hluku by za nic nevyměnil. 

Entuziasmus Jaroslava Kupce nejde do souladu s neúprosnou ekonomickou realitou. Požadavky na opravu budovy jsou 5 milionů, přeměna na digitální technologie by stála další 1 milion korun. Na jedno představení přitom chodí v průměru 25 lidí. Každoroční ztráta se jen prohlubuje. „Nebude to dlouho trvat, počítám, že začátkem roku se určitě kino dostane na přetřes,“ říká radní Hluku Radek Salanci. 

Kdy skončí kino v Kunovicích

Den D, kdy se bude jednat o budoucnosti má před sebou kunovické kino. Když je plný sál, kino vydělá sotva stovky. Když je prázdné, prodělá i 1500 korun za jedno představení. „Návštěvnost se pohybuje v průměru 6-7 osob na jedno představení,“ shrnuje vedoucí odboru kultury Jan Šobáň. Kino Lípa v Kunovicích doslova usychá, jeho ztráta už se blíží k půl milionu. Zastupitelstvo o jejím osudu bude jednat příští čtvrtek.

Video Malým kinům hrozí zánik
video

Malým kinům hrozí zánik