Vnorovským bezdomovcům se lidé skládají na zimní týpí

Vnorovy - Skupina bezdomovců, která už několik měsíců žije v hájku u řeky Veličky mezi Strážnicí a Vnorovami, se obává přicházející zimy. Místní novinář Antonín Vrba i díky videu, které s nimi natočil a umístil na internet, rozpoutal charitativní vlnu. Obyvatelé okolních obcí se teď snaží složit se na indiánské týpí, v němž by lidé bez domova mrazy přečkali.

Video s trojicí bezdomovců pořídil regionální novinář Antonín Vrba. „Jednou jsem jel ze Strážnice a všiml jsem si, že se u mostu přes Veličku něco děje, byli tam policisté. To vzbudilo moji pozornost,“ řekl. Rozhodl se, že tyto lidi pozná blíže. Vzal nějaké jídlo, kameru a na setkání pořídil reportáž, kteou doposud na Youtube zhlédlo skoro pět tisíc lidí.

Spousta z nich s bezdomovci cítí velkou solidaritu. Uspořádali dokonce sbírku, z jejíhož výtěžku chtějí pro bezdomovce pořídit týpí, ve kterém budou moci přečkat zimu. „Tak velkou odezvu jsem rozhodně nečekal. Aspoň je vidět, že lidi mají zájem pomáhat,“ uvedl Vrba.

Video Rozhovor s Antonínem Vrbou o videu s bezdomovci
video

Rozhovor s Antonínem Vrbou o videu s bezdomovci

Starosta Vnorov i další lidé, kteří trojici bezdomovců znají, však dobročinnou euforii mírní. Tvrdí, že takto žijí už řadu let, pomoci si neváží a možnost pracovat už několikrát odmítli.

„Já když jedu z práce a vidím je, jak sedí před obchodem, pokuřují, popíjí, tak z toho žádnou solidaritu necítím. To, jak žijí, si vybrali sami. Nevím, proč bychom z toho měli mít špatné svědomí. Pomocnou ruku jsme se jim už nejednou snažili nabídnout, zájem neměli,“ tvrdí starosta Vnorov Antonín Gazárek.

Více k tomuto tématu si nenechte ujít v reportáži Petra Kotrly v pořadu Týden v regionech už tuto sobotu na ČT1. Vysílá se vždy v pravé poledne.