Házenkářky Veselí doma hrají v nevyhovujících podmínkách

Veselí nad Moravou - Přes den školní tělocvična, odpoledne a o víkendech zázemí pro jeden z nejlepších českých týmů žen v házené. Házenkářky Veselí nad Moravou už pátnáct let trénují a hrají v hale s nevyhovujícím zázemím. Toho při sobotním zápase využili opilí fanoušci slovenské Šaly. V hale, kde fanoušci nejsou nijak odděleni od hracího pole, dokonce veselské gólmance v průběhu utkání vlezli na branku.

Útočištěm házenkářek se tělocvična střední ekonomické školy a odborného učiliště ve Veselí nad Moravou stala před patnácti lety při náhlém vzestupu veselských hráček. Od počátku se počítalo s tím, že půjde pouze o provizorium. Budova má azbestový strop, hala není zateplená, střechou do ní na několika místech lehce zatéká a nemá tribuny. Fanoušci při zápasech sedí na lavičkách podél tělocvičny a od hráček je někde dělí jen reklamní tabule, mnohde však vůbec nic. 

Nedostatečné zabezpečení se Veselí vymstilo v sobotu, kdy na zápas se slovenskou Šalou dorazili její opilí fanoušci. Dva z nich lezli veselské brankářce Lence Černé po brance, ostatní házeli na hřiště nejprve papírky, poté konfety. Jejich řádění zastavili až přivolaní policisté, kteří je vykázali z haly a počkali do jejich odjezdu.  Předtím fanoušci stihli ještě před halou házet světlice a petardy. Autobus policie vyprovodila až na hranice se Slovenskem, kde si je převzali tamní strážci zákona.

„Fanoušci nám rozhodně nepomohli, nemyslím si, že jsou to ti stejní, co s námi obvykle jezdí, myslím, že šlo spíše o fotbalové příznivce,“ komentoval řádění vlastních fanoušů trenér Šaly Michal Lukačín.

Dočasné provizorium trvá už patnáct let

Kvůli nevyhovujícím podmínkám, který nesplňují normy mezinárodní házenkářské federace, se ve Veselí nesmí hrát Liga mistrů a házenkářky proto využívají halu v Hodoníně. Výjimku dostal tým pouze na Ligu vítězů pohárů.

V průběhu let vznikla řada projektů na rekonstrukci haly, naposledy před pěti lety. Klub na opravy dokonce získal dotaci. Jenže na opravách se mělo finančně podílet i město a to odmítlo s tím, že tolik prostředků v rozpočtu nemá. Dotace se tedy musely vracet. 

Současné vedení Veselí chce do konce roku dokončit projekt za šest milionů korun, který počítá se zateplením budovy a opravou stropu. Se samotnou rekonstrukcí by se začalo nejdříve příští rok. Na zásadnější opravy nebo zvětšení haly ale v rozpočtu nejsou peníze. Už tak město ročně dává na provoz budovy téměř jeden milion korun.