DPP zadal milionovou zakázku na dobrou radu

Praha - Kolem pražského dopravního podniku se objevují další podezřelé obchody. Česká televize zjistila, že firmy spojené s právníkem Peterem Kmeťem nevydělávaly jen na provizích za výrobu jízdenek MHD. Jeho společnost Alseda dostala od dopravce milionovou zakázku na poradenství, jestli má v metru postavit turnikety. Minulý týden se navíc do kauzy spojené s vyváděním peněz z DPP vložil Nadační fond proti korupci, který přišel s tvrzením, že peníze z Panenských ostrovů se nejspíš vracejí zpátky do Prahy - k lobbistovi Ivo Rittigovi. Ten to ostře odmítl a chce na představitele fondu podat trestní oznámení.

Ze zprostředkovatelské smlouvy z roku 2007, kterou má Česká televize k dispozici, vyplývá, že skoro polovina peněz, které dopravní podnik posílá za dodání jízdenek firmě Neograph, putuje dále do společnosti Cokeville Assets ovládané Peterem Kmeťem a sídlící na Panenských ostrovech.

Tyto peníze z pražského dopravního podniku ale nebyly jediné, které Kmeť inkasoval. Česká televize má k dispozici další smlouvu, z níž je zřejmé, že další společnost, za kterou Kmeť jedná, firma Alseda, získala přímo od dopravního podniku šest milionů. Za rady, jestli v pražském metru postavit turnikety. Dopravní podnik nakonec projekt na stavbu turniketů zrušil. A tvrdí, že peníze, které poslal firmě Alseda za její rady, utratil hospodárně.

Čtyři miliony z Kmeťovy firmy šly na účet Rittiga

Nadační fond proti korupci už minulý týden předložil důkazy, že čtyři miliony měsíčně z Kmeťovy firmy Cokeville Assets odchází na účet pražského lobbisty s kontakty na politiky Ivo Rittiga. Ten popřel, že by šlo o peníze za jízdenky. A stejně jako Kmeť odmítá s médii komunikovat.

„Působí to na mě asi stejným dojmem jako na každého jiného, že to je organizovaná záležitost. Je to systém na získávání zakázek z dopravního podniku,“ podotkl člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. Podle něj do Kmeťovy firmy Cokeville Assets přitekly nejen peníze za provize z jízdenek od firmy Neograph, ale i miliony přes společnost Oleo Chemical. Tentokrát za nakoupené pohonné hmoty. Podle Nadačního fondu proti korupci už začala podivné toky peněz z dopravního podniku směrem k firmě Cokville Assets prověřovat policie.

Video Reportáž Lukáše Landy
video

Reportáž Lukáše Landy

Reportáž Lukáše Landy

12.12.2011 - UD

Odvolání šéfa Národního filmového archivu