Prodaná nevěsta jako činohra

Netradiční Prodaná nevěsta bude letos poslední premiérou šumperského divadla. Z národní opery se stane činohra se zpěvy a historické pozadí děje se promění na dobu od první republiky do současnosti.

Prodanou nevěstu s podtitulem Naše cesta nastudoval režisér Józef Czernecki. Účinkuje v ní celý jedenáctičlenný soubor činoherního divadla a několik hostů včetně Hany Vonzino v roli Háty. „Se zpěvy nám vypomáhají například Gábina Horníčková a Eva Maturová, což jsou členky šumperského pěveckého sboru Motýli,“ uvedl ředitel divadla René Sviderski.

O známé písně z „Prodanky“ nebudou diváci ochuzeni. Šlágry „Proč bychom se netěšili“ nebo „Znám jednu dívku“ zazní z jeviště, i když někdy v trochu jiné podobě. „Třeba jedna původní Vaškova árie má rapovou podobu,“ řekl dramaturg Ondřej Elbel.

Zatímco první dějství se příliš nemění, až na zasazení děje do 30. let minulého století, ve druhém přijede na scénu sovětský cirkus z doby normalizace a vystupují tam i svazáci. Třetí dějství, kdy se jedná o prodeji Mařenky, zasadili Czernecki a Elbel do doby privatizace a evropské unijní současnosti. Autoři začali vlastní námět zpracovávat v květnu letošního roku.

„Je to taková komediální oddechovka. Dialogy se nezpívají, ale mluví. On i původní Sabinův text byl hrou se zpěvy, teprve Smetana udělal z Prodané nevěsty operu,“ prohlásil ředitel Sviderski.

Činoherní podoba stěžejní české opery je známá i z pražského divadla Ypsilon. Opera Prodaná nevěsta je v současnosti na repertoáru Moravského divadla v Olomouci.

Hlavní role Jeníka a Mařenky ztvární v Šumperku Petr Komínek a Bohdana Pavlíková. Kecala hraje Petr Král. Premiéra je připravena po sedmi týdnech zkoušek na sobotní večer 17. prosince.